Kate Middleton rikthen në BAFTA fustanin e veshur në 2019-ën

Kate Middleton dhe Princi William bënë debutimin e tyre në tapetin e kuq të çmimeve BAFTA si Princi dhe Princesha e Uellsit.

Për të shënuar rikthimin e tyre në shfaqjen e çmimeve në Royal Albert Hall të Londrës, princesha rimodeloi një fustan të bardhë me një shpatull, Alexander McQueen, që kishte veshur më parë në çmimet BAFTA në 2019, duke e përditësuar pamjen me një palë doreza të zeza mbrëmjeje dhe një palë vathë ari.

Gjatë viteve të fundit, Middleton ka përdorur ngjarjet në tapetin e kuq si një mundësi për të promovuar qëndrueshmërinë. Në tapetin e kuq BAFTA 2020, ajo veshi të njëjtin fustan Alexander McQueen të bardhë dhe ari që kishte veshur në një darkë shtetërore të vitit 2012 në Malajzi, dhe në dhjetor 2022, ajo mori pjesë në ceremoninë e çmimit Earthshot me një fustan të gjelbër të ndezur që e mori me qira nga një platformë online.

Princi William ka shërbyer si president i BAFTA-s që nga viti 2010, ai dhe Kate Middleton janë prezent të rregullt në tapetin e kuq, duke marrë pjesë së bashku shumicën e viteve që nga dasma e tyre në 2011.

Nata shënoi gjithashtu kthimin e tyre në ngjarje për herë të parë që nga viti 2020. Në vitin 2021, pandemia çoi në një ceremoni virtuale dhe në vitin 2022, Uilliam mbajti fjalë virtualisht, por çifti nuk mori pjesë në ngjarje për shkak të “konflikteve të ditarit”.