Kate Middleton më në fund mund të flasë për shëndetin e saj

Miqtë e Kate Middleton, Princeshës së Uellsit, thuhet se parashikojnë se ajo do të flasë hapur për shëndetin e saj kur të kthehet në angazhimet publike.

Kate Middleton iu nënshtrua një operacioni për një gjendje të panjohur në Klinikën e Londrës më 16 janar, në të njëjtën kohë kur mbreti Charles po merrte trajtim në të njëjtin institucion.

Ajo nuk pritet të kthehet në detyrat zyrtare deri pas festave të Pashkëve.

Të besuarit e Princit dhe Princeshës së Uellsit janë cituar nga The Sunday Times të kenë thënë se ajo do të kthehet në angazhimet publike diku pas 17 prillit dhe se më shumë informacion për shëndetin e saj do të jepet më pas.

Një burim tha: “Ata janë më të hapur kur bashkëveprojnë me anëtarët e publikut dhe unë mund të shoh një botë në të cilën princesha mund të diskutojë rikuperimin e saj. Nëse ajo do ta bënte, kështu do ta bënte.”

Një tjetër shtoi: “Ata do të duan të jenë të qartë dhe më të hapur, por do ta bëjnë kur të ndihen gati.

Princi William ka të ngjarë të largohet nga detyrat publike gjatë festës. Thuhet se Middleton ka kryer një operacion abdominal dhe se ajo kaloi afërsisht dy javë në spital para se të kthehej në Adelaide Cottage në Windsor për t’u rikuperuar.

Pallati Kensington ka thënë që atëherë se çështja nuk ishte e lidhur me kancerin, mes spekulimeve pas shpalljes së diagnozës së kancerit të mbretit Charles jo shumë kohë pasi ai u trajtua për një prostatë të zmadhuar në të njëjtën klinikë. Sunday Times shton se Princi dhe Princesha e Uellsit do të vazhdojnë të publikojnë fotografi për të shënuar ditëlindjet e fëmijëve të tyre.

Kohët e fundit Middleton kërkoi falje për photoshoop-imin e një fotografie familjare që u publikua nga Kensington Palace në ditën e nënës vitin e kaluar.

Princesha lëshoi një deklaratë në rrjetet sociale ku shkruhej: “Ashtu si shumë fotografë amatorë, unë herë pas here eksperimentoj me editimin.

“Doja të shprehja faljen time për çdo konfuzion që shkaktoi fotografia familjare që shpërndamë”.

Që atëherë, pallati ka thënë se nuk do të publikojë fotografi pa redaktuar, duke nxitur spekulime për gjendjen e vërtetë të shëndetit të Princeshës, e cila është përshkruar në vetvete si dëmtim i besimit të publikut në familjen mbretërore, si dhe duke nxitur një sërë teorish konspirative të çuditshme në internet.

Këto përfshijnë faktin se Middleton është në fakt një nga konkurrentet më të reja në shfaqjen e lojërave televizive The Masked Singer, si dhe se ajo aktualisht po rikuperohet nga një procedurë BBL ose ‘ngritje e të pasmeve braziliane’.