Kapet pas 30 vitesh bosi më i kërkuar i Cosa Nostra në Itali

Bosi më i kërkuar i mafias italiane, Matteo Messina Denaro është arrestuar në Siçili pas 30 vitesh në arrati. Messina Denaro thuhet se u ndalua në një klinikë private në kryeqytetin e Siçilisë, në Palermo.

Ai dyshohet se është bosi i mafies famëkeqe Cosa Nostra.

Mediat italiane raportuan se ai kishte marrë trajtim kur u kap pak para orës 10:00 të mbrëmjes të dielën dhe u dërgua në një vend sekret nga Karabinierët.

Mbi 100 pjesëtarë të forcave të armatosura thuhet se janë përfshirë në arrestimin e tij.

Një video e shpërndarë nga mediat italiane tregon njerëz që qëndrojnë në rrugë dhe duartrokasin policinë italiane ndërsa Messina Denaro po shoqërohet.

Messina Denaro u gjykua dhe u dënua me burgim të përjetshëm në mungesë në vitin 2002 për vrasje të shumta.

Këto përfshijnë vrasjen e prokurorëve antimafia në vitin 1992, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino, sulmet me bomba vdekjeprurëse të vitit 1993 në Milano, Firence dhe Romë, dhe rrëmbimin, torturimin dhe vrasjen e djalit 11-vjeçar të një mafioi të kthyer në dëshmitar shtetëror.

Bosi i mafias mbikëqyri gjithashtu shantazhin, hedhjen e paligjshme të mbeturinave, pastrimin e parave dhe trafikun e drogës për sindikatat e fuqishme të krimit të organizuar Cosa Nostra. Ai thuhet se ishte i mbrojturi i Toto Riina-s, kreut të klanit Corleone, i cili u arrestua në vitin 1993 pas 23 vitesh në arrati.

Megjithëse Messina Denaro ka qenë i arratisur që nga viti 1993, mendohej se ai ende u jepte urdhra vartësve të tij nga vende të ndryshme sekrete.

Gjatë dekadave, hetuesit italianë iu afruan shpesh kapjes së Messina Denaro duke monitoruar njerëzit më të afërt me të. Kjo rezultoi në arrestimin e motrës së tij Patrizia dhe disa bashkëpunëtorëve të tjerë të tij në vitin 2013. Policia sekuestroi gjithashtu biznese të vlefshme të lidhura me Messina Denaro, duke e lënë atë gjithnjë e më të izoluar.

Megjithatë, disa foto të Messina Denaro ekzistonin dhe policia duhej të mbështetej në përbërjet dixhitale për të rindërtuar pamjen e tij në dekadat pasi ai doli në arrati. Një regjistrim i zërit të tij nuk u publikua deri në vitin 2021.

Homazhet për punën e forcave të armatosura po vërshojnë nga i gjithë spektri politik.

Gian Carlo Caselli, një gjykatës dhe ish-prokuror i përgjithshëm, tha se arrestimi i Messina Denaro është një “ngjarje e jashtëzakonshme… thjesht historike” që mund të çojë në zhvillime të rëndësishme në hetimet e vazhdueshme për sulmet me bomba të vitit 1993 që vranë dhjetë njerëz në të gjithë Italinë.

Kryeministrja e Italisë Giorgia Meloni falënderoi forcat e armatosura për punën e tyre në arrestimin e “pjesëtarit më të rëndësishëm të grupit kriminal mafioz”, duke shtuar: “Kjo është një fitore e madhe për shtetin”.

*Tibo News