Kamala Harris denoncon ‘diktaturën brutale’ të Koresë së Veriut

Zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris tha se Koreja e Veriut është një vend me një “diktaturë brutale”, një program të paligjshëm armësh dhe shkelje të shfrenuara të të drejtave të njeriut, duke lëshuar kritika të forta gjatë një vizite në kufirin ndër-korean të enjten.

Menjëherë pasi Harris përfundoi udhëtimin e saj në Azi, Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike nga veriu i kryeqytetit të saj, Pheniani, vonë të enjten në drejtim të fluturimit të saj nga Koreja e Jugut, lëshimi i tretë i tillë në pesë ditë. Harris vizitoi për herë të parë Zonën e Çmilitarizuar (DMZ) që ndan dy Koretë.

“Në veri, ne shohim një diktaturë brutale, shkelje të shfrenuara të të drejtave të njeriut dhe një program të paligjshëm armësh që kërcënon paqen dhe stabilitetin,” tha Harris.

“Shtetet e Bashkuara dhe bota kërkojnë një gadishull Korean të qëndrueshëm dhe paqësor, ku RPDK nuk është më një kërcënim,” tha ajo, duke iu referuar Koresë së Veriut me inicialet e emrit të saj zyrtar, Republika Popullore Demokratike e Koresë.

Harris ishte në DMZ pasi mbërriti në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, herët të enjten mes tensioneve rajonale të ndezura mbi lëshimet e raketave të Koresë së Veriut dhe veprimet e Kinës në ngushticën e Tajvanit.

Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike nga veriu i Phenianit në det në brigjet e saj lindore, tha ushtria e Koresë së Jugut, rreth dy orë pasi fluturimi i Harris u nis për në Uashington.

Raketat fluturuan rreth 300 km duke arritur një lartësi maksimale prej 50 km, tha ministri japonez i mbrojtjes Yasukazu Hamada, duke treguar se ato ishin raketa balistike me rreze të shkurtër (SRBM).

Vizita e Harris erdhi mes frikës se Koreja e Veriut është gati të kryejë një provë bërthamore. Zyrtarët e Koresë së Jugut thonë se Koreja e Veriut ka përfunduar përgatitjet për atë që do të ishte testi i saj i shtatë bërthamor dhe i pari që nga viti 2017.

Harris dhe presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol zhvilluan bisedime dhe dënuan retorikën intensifikuar bërthamore të Koresë së Veriut dhe një seri testesh raketore, e fundit prej të cilave u krye të mërkurën.

Harris dhe Yoon rikonfirmuan qëllimin e denuklearizimit të plotë të gadishullit Korean, tha Shtëpia e Bardhë.

Harris ripohoi gjithashtu një angazhim të zgjeruar të parandalimit të SHBA-së ndaj aleatit të saj aziatik, duke përfshirë “gamë të plotë të aftësive mbrojtëse të SHBA”.

Zyra e Yoon tha se nëse Veriu vazhdon me provokime serioze si një provë bërthamore, ai dhe Harris ranë dakord të zbatonin menjëherë “kundërmasat e përgatitura së bashku”, pa dhënë detaje.

Koreja e Veriut kodifikoi të drejtën e saj për të përdorur sulme bërthamore parandaluese në një ligj të ri në fillim të këtij muaji. Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un ka thënë se po zhvillon armë bërthamore dhe raketa për t’u mbrojtur kundër kërcënimeve të SHBA-së.

Në Tajvan, Harris nënvizoi se përpjekjet për të ruajtur paqen dhe stabilitetin përgjatë ngushticës së Tajvanit ishin një “element thelbësor i një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur”, tha Shtëpia e Bardhë.

Ndihmësit e Presidentit të SHBA Joe Biden kanë mbështetur aleancat për të menaxhuar Kinën në rajon, përfshirë Tajvanin.

 

*TiboNews