Kabul, kamikazi vret 19 persona në një shpërthim në shkollë

Një kamikaz ka sulmuar një institut arsimor në kryeqytetin afgan, duke vrarë të paktën 19 persona.

Rreth 27 të tjerë u plagosën në shpërthimin herët të premten, i cili ndodhi në lagjen Dasht-e-Barchi të Kabulit perëndimor, një zonë me shumicë myslimane shiite, shtëpi e komunitetit pakicë Hazara, sipas zëdhënësit të policisë Khalid Zadran.

“Studentët po përgatiteshin për një provim kur një sulm kamikaz goditi këtë qendër arsimore. Fatkeqësisht, 19 persona kanë rënë dëshmorë dhe 27 të tjerë janë plagosur”, tha ai.

Viktimat përfshinin maturantë, vajza dhe djem, të cilët po bënin një provim pranimi praktik në universitet në qendrën arsimore Kaj kur u krye shpërthimi, tha Zadran. Shkollat ​​zakonisht mbyllen në Afganistan të premteve.

“Sulmimi i objektivave civile dëshmon mizorinë çnjerëzore të armikut dhe mungesën e standardeve morale,” tha ai, pa specifikuar se kush besohej të ishte pas sulmit. Një student i plagosur tha se viktimat ishin kryesisht vajza.

“Ishim rreth 600 nxënës në klasë, por shumica e viktimave janë mes vajzave,” tha studenti nga spitali ku po trajtohej.

Asnjë grup nuk ka marrë ende përgjegjësi.

Detaje të mëtejshme të sulmit nuk ishin të disponueshme menjëherë, megjithëse numri zyrtar i të vdekurve pritet të rritet.

Hazarët etnikë kanë pretenduar vite të tëra persekutimi nga talebanët në pushtet, të cilët u kthyen në pushtet në vend pas tërheqjes së forcave të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në gusht 2021, dhe kanë qenë viktima të disa sulmeve të pretenduara nga grupi rival ISIS.

Lagjja Dasht-e-Barchi ka qenë dëshmitare e disa prej sulmeve më të rënda në Afganistan në vitet e fundit.

Në vitin 2021, para pushtimit të talebanëve, të paktën 85 njerëz, kryesisht studentë u vranë dhe rreth 300 të tjerë u plagosën kur tre bomba shpërthyen pranë shkollës së tyre në Dasht-e-Barchi.

Asnjë grup nuk mori përgjegjësinë për atë sulm, por një vit më parë, ISIS mori përgjegjësinë për një sulmin kamikaz në një qendër arsimore në të njëjtën zonë që vrau 24 persona, përfshirë studentë.

Në prill të këtij viti, dy shpërthime vdekjeprurëse me bomba në qendra të veçanta arsimore në zonë vranë gjashtë persona dhe plagosën 20 të tjerë.

Që nga marrja e kontrollit, qeveria talebane ka theksuar se po siguron kombin pas dekadave të luftës, por një seri sulmesh në xhami dhe zona civile në muajt e fundit e ka sfiduar atë narrativë.

Arsimi mbetet gjithashtu një çështje e ndezur në Afganistan me talebanët që bllokojnë shumë vajza që të kthehen në arsimin e mesëm. ISIS gjithashtu qëndron kundër arsimimit të grave dhe vajzave.

 

*TiboNews