Johnny Depp fiton $15mln në gjyqin e shpifjes kundër Amber Heard

Johnny Depp fitoi padinë e tij për shpifje kundër ish-bashkëshortes Amber Heard, vendosi një juri e Virxhinias të mërkurën, me brohoritjet që u ngritën jashtë sallës së gjyqit nga turma e mbështetësve të Depp që u mblodhën atje.

Brenda sallës së gjyqit, Heard e veshur me të zeza i mbajti sytë të ulur ndërsa lexohej vendimi i njëkohshëm i jurisë, duke thënë se ajo kishte humbur pjesën më të madhe të kundërpadisë së saj. Ai e kishte paditur atë për 50 milionë dollarë, dhe ajo kundërpaditi për 100 milionë dollarë.

Juria i dha Depp 10 milionë dollarë dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë dëmshpërblim në gjyq. Megjithatë, dëmet ndëshkuese u reduktuan menjëherë nga gjyqtari Penney Azcarate në kufirin ligjor të Virxhinias prej 350,000 dollarë.

Në kundërpadinë e Heard-it, juria i dha asaj 2 milionë dollarë dëmshpërblim pasi e gjeti të vlefshme një nga pikat e saj: që ish-avokati i Depp-it, Adam Waldman e kishte shpifur atë kur i tha një tabloidi që ajo dhe miqtë e saj krijuan një mashtrim që përfshinte dhunimin e banesës së saj për të.

Depp foli për vendimin në një deklaratë të lëshuar të mërkurën pasdite.

“Akuza të rreme, shumë të rënda dhe kriminale u ngritën ndaj meje përmes mediave, të cilat shkaktuan një breshëri të pafund përmbajtjesh urrejtjeje, megjithëse nuk u ngritën asnjë akuzë kundër meje. Tashmë kishte udhëtuar dy herë nëpër botë brenda një nanosekondi dhe kishte një ndikim sizmik në jetën dhe karrierën time, “tha ai. “Dhe gjashtë vjet më vonë, juria ma ktheu jetën. Unë jam vërtet i përulur.”

Depp e mbylli deklaratën e tij të gjatë me “Veritas numquam perit. (E vërteta nuk humbet kurrë.)”

Heard lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë, duke thënë pjesërisht, “Zhgënjimi që ndjej sot është përtej fjalëve. Më vjen keq që mali i provave ende nuk ishte i mjaftueshëm për t’i bërë ballë fuqisë, ndikimit dhe ndikimit joproporcional të ish-bashkëshortit tim. Është një kthim prapa. Ajo e kthen orën në një kohë kur një grua që foli dhe foli mund të turpërohej dhe poshtërohej publikisht. Ajo e kthen prapa idenë se dhuna ndaj grave duhet marrë seriozisht. Jam e trishtuar që e humba këtë rast”, shtoi ajo. “Por unë jam akoma më i trishtuar që duket se kam humbur të drejtën që mendoja se e kisha si amerikan, për të folur lirshëm dhe hapur.”

Vendimi, nga një juri prej pesë burrash dhe dy grave, erdhi pas gati 13 orësh diskutimi që përfshin tre ditë. Gjyqi i turbullt i shpifjes, i cili filloi më 11 prill dhe u zhvillua gjatë gjashtë javëve të fundit, pa që Depp dhe Heard të tregtojnë akuza shqetësuese për dhunë dhe abuzim në familje në sfondin e bisedave të mediave sociale që anuan shumë në drejtimin e yllit të “Pirates of the Caribbean”.

Një burim i afërt me Depp tha të mërkurën se aktori-muzikant kishte “planifikuar më parë angazhimet e punës të bëra përpara gjyqit” dhe do të shikonte vendimin nga Mbretëria e Bashkuar.

“Pavarësisht se çfarë ndodh, unë arrita këtu dhe thashë të vërtetën dhe kam folur për atë që kam mbajtur në shpinë, pa dëshirë, për gjashtë vjet,” tha Depp javën e kaluar në qëndrimin e dëshmitarit.

Heard i tha jurisë javën e kaluar se çfarë ka kaluar që nga ndarja me Depp dhe ngritja e kundërpadisë.

“Njerëzit duan të më vrasin dhe më thonë çdo ditë”, tha ajo. “Njerëzit duan ta vendosin fëmijën tim në mikrovalë dhe më thonë këtë. Johnny kërcënoi, më premtoi, më premtoi se nëse do ta lija ndonjëherë, ai do të më bënte të mendoj për të çdo ditë që jetoja.”

Depp ngriti një padi prej 50 milionë dollarësh për shpifje në vitin 2019 kundër ish-bashkëshortes së tij bazuar në një shkrim të vitit 2018 që ajo shkroi për Washington Post duke e quajtur veten “një figurë publike që përfaqëson abuzimin në familje”. Ajo nuk e përmendi Depp-in me emër, por ishte i orientuar rreth kohës kur Heard ngriti për herë të parë akuzat e saj për abuzim kundër tij.

Në vitin 2021, Heard e kundërshtoi ish-bashkëshortin e saj për 100 milionë dollarë, një shumë që argumentet përfundimtare të Heard zbuluan se kishte të bënte me dërgimin e një mesazhi. Të dyja rastet janë zhvilluar në gjykatë njëkohësisht. Pretendimi për shpifje i Heard ka të bëjë me deklaratat publike të bëra nga ish-avokati i Depp, Waldman, që hodhi poshtë pretendimet e saj për dhunë në familje si një “mashtrim”. Gjyqi është transmetuar drejtpërdrejt përmes CourtTV dhe mediave të tjera, duke përfshirë llogaritë në YouTube.

Pretendimi i Depp kërkonte që juria të zbulonte se secila nga tre deklaratat e Heard ishte e rreme, kishte një implikim shpifës dhe për shkak se ai është një figurë publike ishte bërë me keqdashje të vërtetë.

Pretendimi i Heard kërkonte që juria të zbulonte se një ish-avokat i Depp-it po punonte si agjent për Depp-in kur ai bëri deklaratat e përmendura nga çështja e saj, se ai e dinte se deklaratat ishin të rreme dhe se dikush tjetër përveç Heard-it i kishte parë deklaratat.

Ndërsa priste që juria të merrte një verdikt, Depp iu bashkua kitaristit anglez Jeff Beck në skenë në koncertet e njëpasnjëshme të dielën deri të martën në Angli. Modelja Kate Moss, e cila dëshmoi gjatë përgënjeshtrimit në emër të Depp, thuhet se mori pjesë në një shfaqje dhe kaloi kohë në prapaskenë.

Të dy Depp dhe Heard morën qëndrimin e dëshmitarit dy herë secili gjatë gjyqit, i cili u ndoq nga afër nga masat dhe u diskutua shumë në mediat sociale. Ndërsa dëshmonte, Depp detajoi përvojat e tij me abuzimin në fëmijëri, drogën dhe alkoolin dhe pretendoi se Heard u bë “person tjetër” gjatë martesës së tyre.

Në fillim të marrëdhënies së tyre, tha Depp, Heard ishte “e vëmendshme, e dashur, e zgjuar, e sjellshme dhe e kuptueshme”, derisa Depp devijoi nga disa modele të sjelljes që ai tha se kishte krijuar. Në një moment, Depp e akuzoi Heardin se kishte hedhur një shishe vodka që iu thye në dorën e djathtë dhe i preu majën e gishtit të mesit gjatë një përleshjeje të vitit 2015 që ata kishin në Australi. Në dëshminë e saj, Heard pretendoi se Depp plagosi gishtin e tij duke e përplasur një telefon me një mur.

Ish-ylli i “Pirates of the Caribbean” pohoi gjithashtu se Walt Disney Studios i ndërpreu lidhjet me të pasi doli artikulli i Heard në Washington Post.

“Është shumë e çuditshme kur një ditë je Hirushja dhe më pas në 0,6 sekonda je Kuazimodo”, tha Depp në tribunë, duke iu referuar numrit që deklaratat publike të Heard supozohet se kanë marrë mbi reputacionin dhe karrierën e tij. “Unë nuk e meritova këtë, as fëmijët e mi, as njerëzit që kanë besuar në mua për gjithë këto vite.”

Gjatë kthimit të saj në qëndrimin e dëshmitarit, Heard tregoi anën e saj të historisë. Ajo e akuzoi Depp-in se e ka abuzuar verbalisht dhe fizikisht, si dhe e ka sulmuar seksualisht natën kur i është prerë gishti. Heard gjithashtu pretendoi se Depp e sulmoi fizikisht atë pas Met Gala në 2014 dhe e la atë me atë që ajo dyshonte se ishte një hundë e thyer.

Përveç dhunës së supozuar fizike dhe seksuale, Heard pohoi se Depp menaxhoi karrierën e saj duke vlerësuar skenarët që mori dhe duke e ndaluar atë të pranonte role që përfshinin skena romantike ose kostumet e zbuluara.

Si rezultat i komenteve që ish-avokati i Depp Waldman bëri për të në shtyp, tha Heard, ajo ka pësuar ngacmime të pandërprera dhe është detyruar të rijetojë traumën e marrëdhënies së tyre toksike nën një mikroskop.

“Unë jam ngacmuar, poshtëruar, kërcënuar çdo ditë,” i tha ajo jurisë.

Dëshmitarët që u shfaqën ose në sallën e gjyqit ose drejtpërdrejt me video, prireshin të mbështesnin versionin e ngjarjeve të Depp-it, me shumicën e dëshmitarëve të Heard, duke përjashtuar ekspertët me pagesë, duke u shfaqur përmes deponimeve të regjistruara më parë në video që nuk lejonin marrje në pyetje.

Motra e Heard-it, Whitney Henriquez, ishte dëshmitarja e vetme okulare që dëshmoi për dhunën e supozuar nga Depp, duke thënë në tribunë në mes të majit se ai e goditi atë gjatë një zënke në shkallët e çiftit dhe “në mënyrë të përsëritur” e goditi Heardin. Henriquez tha se asaj iu kërkua të nënshkruante një marrëveshje moszbulimi pasi kishte parë luftën e marsit 2015, por nuk nënshkroi asgjë.

Nga ana e Depp-it, ish-e dashura e tij, Kate Moss dëshmoi përmes një videoje nga Londra se aktori nuk e shtyu atë në asnjë shkallë në Xhamajka, gjë që Heard e kishte kujtuar në tribunën e dëshmitarit si një thashethem që kishte dëgjuar. Moss tha se ajo kishte rrëshqitur në disa shkallë pas një stuhie shiu dhe kishte lënduar shpinën e saj.

“Unë bërtita, sepse nuk e dija se çfarë më ndodhi dhe kisha dhimbje,” tha ajo. “Ai u kthye me vrap për të më ndihmuar dhe më çoi në dhomën time dhe më mori kujdes mjekësor.”

Dëshmitarë të tjerë në anën e Depp-it të çështjes përfshinin një ish-punonjës të TMZ, i cili la të kuptohej fuqishëm se Heard ose ekipi i saj kishte rrjedhur video të dëmshme në faqen e internetit dhe një ish-pronar i Hicksville Trailer Palace, i cili kundërshtoi dëshminë e Heard se një trailer ishte “shkatërruar” nga ish-bashkëshorti i saj, duke thënë se i ishte prishur vetëm një ndriçues.

Gjithashtu, shefi ekzekutiv-themelues i Art of Elysium, Jennifer Howell, tha përmes një deponimi të regjistruar se ajo kishte pasur një shkëmbim email me ish-mikun Henriquez sepse ajo kishte “vuajtur shumë se çfarë të bënte në një situatë që, unë e doja shumë dikë që po bën diçka të gabuar dhe unë e di që ata po e bëjnë këtë sepse po përpiqen të mbrojnë motrën e tyre.” Howell tha se ajo po përpiqej të bënte Henriquez të thoshte të vërtetën.

Kjo nuk është hera e parë që Depp dhe Heard hyjnë në një mosmarrëveshje ligjore. Aktori i “Fantastic Beasts”, 58 vjeç, dhe ylli i “Aquaman”, 36 vjeç, filluan të takoheshin në vitin 2012 pasi u takuan në setin e Porto Rikos të vitit 2011 “The Rum Diary”.

Rreth një vit pas martesës së tyre në 2015, Heard paraqiti kërkesën për divorc. Një javë më vonë, në maj 2016, ajo akuzoi Depp për abuzim dhe iu dha një urdhër ndalimi i përkohshëm kundër burrit të saj të larguar, ndërsa ai po shkonte për një turne koncerti në Evropë. Të dy më vonë lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë: “Marrëdhënia jonë ishte shumë pasionante dhe nganjëherë e paqëndrueshme, por gjithmonë e lidhur nga dashuria. Asnjëra palë nuk ka bërë akuza të rreme për përfitime financiare. Nuk ka pasur kurrë ndonjë qëllim për dëmtim fizik apo emocional.”

Sidoqoftë, që kur paditi gazetën britanike Sun për shpifje, një rast që ai e humbi në vitin 2020, Depp e ka përshkruar Heardin si abuzues dhe e ka pozicionuar veten si viktimë në marrëdhënien e tyre.