Jim Belushi dhe jeta e tij e re me tregtimin e ilaçeve të kanabisit: S’e dua Hollywood-in. Ky është mision nga Zoti

Dokumentari i suksesshëm i Discovery Channel “Growing Belushi” është rikthyer për sezonin e tretë në Discovery këtë javë. Seriali na jep një vështrim argëtues në strumbullarin e jetës së aktorit Jim Belushi, i cili gjeti një qëllim të ri në fermën idilike Rogue Valley dhe në jug të Oregonit që bleu pasi kaloi kohë atje dhe u dashurua me zonën. Por kultura e diskutueshme që ai kujdeset dhe misioni që kërkon ferma e tij është larg nga një sagë e çuditshme.  Belushi foli ekskluzivisht për Idaho Press këtë javë dhe tregoi pse e bën këtë punë. Një takim i rastësishëm me një veteran të luftës në Irak, një mjek që vuante nga PTSD sakatuese, ndryshoi të gjithë perspektivën e tij. Veterani e njohu atë gjatë një vizite në ambulancë, e përqafoi dhe e falënderoi për krijimin e një produkti të sigurt që e lejoi të komunikonte përsëri me familjen e tij.

Ky takim ndryshoi mendimin e Belushit për shumë gjëra: “Bëj shumë vizita në ambulancë dhe kam biseduar me të gjithë. Secili prej tyre kishte një histori prekëse se pse ata u ‘zhvendosën’ tek kanabis, dhe ky veteran qëishte një mjek në Irak. Ky takim ishte një pikë kyçe në jetën time. Ai tha se kishte PTSD Komplekse sepse pa gjëra që i ndodhnin trupit të njeriut që nuk duhej të ishin parë kurrë. Si rezultat, ai nuk mund të fliste me gruan ose fëmijët e tij dhe nuk mund të flinte. Ai më tha, ‘Kanabisi është e vetmja gjë që më lejon të flas me gruan time, fëmijët e mi.’ Ai fle natën tani. Ky burrë i moshuar u përlot dhe më përqafoi. Thashë, ‘Nuk e bëra unë këtë. Ai tha, ‘Jo, por ti je administrator’. Dhe ky ishte ndryshimi i paradigmës për mua; duke lëvizur mendimin tim nga “ky është vetëm një biznes” në “kjo fermë është shumë më e rëndësishme”. Ky është një mision nga Zoti.”

Dhe numrat nuk gënjejnë për atë që po vret amerikanët. Opiatet, alkooli dhe vdekjet e dëshpërimit nga depresioni dhe varësia nxisin masakrën. Por nëse thua, prit një minutë, vëllai i Belushit Gjoni vdiq nga varësia, pse Xhimi është në këtë lojë? Ai ka një përgjigje për të gjithë kritikët dhe tha: “Njerëzve që sapo mësuan se unë u bëra fermer kanabisi, kam këtë për t’u thënë – nëse vëllai im Gjoni do të kishte kanabis, ai do të ishte ende me ne sot. U futa në kanabis sepse besoj në këtë ilaç dhe besoj se mund të më ndihmojë të shëroj traumat e mia. Ky është ‘misioni nga Zoti’.”

Duke lënë mënjanë rëndësinë dhe realitetin e kësaj krize, njerëzit vuajnë në mënyra të ndryshme. Por “Growing Belushi” nuk është e trishtuar. Larg kësaj, pasi Belushi është krenar për produktin e testuar dhe të sigurt që tregton. Ai tha: “Nuk janë vetëm njerëzit konservatorë, por janë edhe njerëz shumë liberalë që thjesht kanë frikë nga kanabisi. Por kur ata preken personalisht nga kjo, ndoshta dikush në familjen e tyre ose miqtë që vuajnë, ata i kanë hapur mendjet ndaj ilaçeve dhe vetive shëruese të kanabisit. Dhe një qëllim i “Rritja e Belushit” është t’u tregojë të gjithëve se si është rritur dhe testuar dhe kujdesi që i kushtohet kësaj bime. Kështu që ata mund të kenë pak më shumë besim për të eksperimentuar me të. Unë kam hasur në njerëzit më konservatorë dhe të gjithë ne njohim ose janë duke luftuar ose njohin dikë që po lufton thellë. Ndoshta prindërit e tyre kanë kancer ose një sëmundje tjetër kronike, ose ata vuajnë nga ankthi ose efektet e kimioterapisë. Meqë ra fjala, nëse doni të njihni dikë, mos e pyesni se si janë. Pyetini se si flenë. Unë besoj se 80% e amerikanëve kanë probleme me gjumin dhe të gjithë kanë histori për këtë. Por unë nuk marr Xanax, Ambien ose Excedrin PM – nuk bëj asnjë nga ato gjëra. Për problemet e mia të gjumit, marr pak çokollatë me 2,5 miligramë THC për një pushim të mrekullueshëm të natës.”

Belushi, me origjinë shqiptare, nuk pendohet që la joshjen e jetës në Los Angeles dhe Hollywood. Në fakt, sipas Jim, e gjithë karriera e tij e ka vendosur atë për këtë rol në fund të jetës që ai pëlqen. Ai tha: “Unë jam qëlluar. Unë jam vrarë. Kam qenë në aksidente të tmerrshme automobilistike. Unë kam qenë në gjendje të kap vrasës serialë dhe kam marrë të qeshura. Unë kam bërë shaka fizike. Kam bërë filma të rëndësishëm dramatikë me regjisorë të mëdhenj, nga Oliver Stone te Roman Polanski. Kam bërë një muzikal në Broadwaykam xhiruar. Unë kam një grup tani me të cilin punoj. Unë bëra Blues Brothers në turne në stadiume me 5000 njerëz. Unë kam pasur nderin të bëj gjithçka. Por më duket interesant ‘Rritja e Belushit’ për shkak të të gjitha aftësive që kam mësuar në 40 vjet që janë sjellë në këtë shfaqje të vogël. Unë jam duke bërë komedi dhe dramë, jam duke shkruar, jam duke prodhuar, jam regjisor dhe jam duke mësuar për një gjë të re, kanabisin. Dhe unë sulmova kanabisin si sulmova aktrimin, detajet, detajet, detajet, studioni vërtet karakterin, studioni se si rriten këto gjëra. E dashuroj ate. Kjo shfaqje nuk heq dorë nga aktrimi. Në sezonin 3, ka një skenë ku po debatoj me agjentin tim. Ai thotë, ‘Duhet të kthehesh në punë’. Unë them, ‘Unë jam duke punuar!’ Ai thotë, ‘Jo, jo, jo. Këto janë gjëra bujqësore.’ Duhet të ktheheni në punë. Më duhet të punosh.’ I thashë, ‘më ke dërguar skenare dhe tre skenarët e fundit janë të gjithë role babagjyshi. Unë nuk dua të luaj një gjysh! Më jep një rol Liam Neeson ku ai po mbron vajzën e tij me disa veprime! Më dërgove një film të animuar duke luajtur një breshkë gjysh. Nje breshke!'”

Dhe jo vetëm njerëzit përfitojnë nga pasioni i ri i Jim-it, por edhe kafshët. Një lojtar yll në “Growing Belushi” është Taro, një qen i bukur në krah të Jim-it shumicën e kohës. Ashtu si shumë qen gjermanë, raca është e prirur ndaj displazisë së ijeve dhe artritit tipik që prek shumë qen aktivë ndërsa plaken. Jim krijoi një ilaç të veçantë vetëm për Taron që rezultoi kaq efektiv, Jim tani e shet atë drejtpërdrejt në fermën e tij. K-9ine Tincture ka një bazë fansash në rritje të adhuruesve të lumtur të kafshëve shtëpiake.

Puna e Belushit i ka hapur sytë ndaj pabarazive në sistemin ligjor në lidhje me dënimet ndaj kanabisit. Përfundimi është se njerëzit e varfër të kapur në vendin dhe kohën e gabuar me sasi minimale të barërave mund të vuajnë dënime drakoniane, gjë që e shqetëson Jimin.

“Çdo histori që dëgjoni është thjesht prekëse. Përsëri, le të kthehemi te tema e familjes. Kur dikush është i burgosur, ajo prish atë familje, gjë që është traumë. Dhe tani familja lëndohet financiarisht dhe më pas i arrestuari do të ketë rekord për gjithë jetën. Koha e burgut për përdorimin e thjeshtë të kanabisit është një tragjedi. Se familjet po vazhdojnë të ndahen për këtë. Por kanabisi mund të jetë për riparimin e familjeve, jo për ndarjen e tyre. Është si kjo shfaqje. Nuk mund ta them këtë për alkoolin. Dhe nuk mund ta thuash këtë për opiumet. Por mund të thuash këtë për këtë ilaç bimor. Këta burra dhe gra të burgosur, është thjesht një tmerr për t’u menduar.”