Ja çfarë nuk duhet të humbisni nëse vizitoni Turqinë

Nëse jeni të dhënë pas vendeve antike, kuzhinës së larmishme, pazareve apo natyrës që të lë pa frymë, duhet të dini gjithashtu se Turqia i ka të gjitha.

Ky vend ka shumë për të ofruar, përfshirë këtu historinë e tij magjepsëse dhe vendndodhjen gjeografike unike.

 

  • Gjëja e parë që duhet parë në Turqi janë pazaret e saj shumëngjyrëshe dhe tradicionale.

Njerëz nga e gjithë bota vijnë këtu për të bërë pazare dhe për të marrë ofertat më të mira për qilima të punuar me dorë, qeramikë, llamba mozaiku, erëza, arra dhe artikuj të tjerë.

 

  • Gjëja tjetër që duhet të bëni është të pini një filxhan çaj tradicional turk, i cili është bërë një element i rëndësishëm i kulturës turke.

Pija është një shenjë mikpritjeje dhe zakonisht ofrohet gjatë tubimeve shoqërore.

 

  • Turqia është shtëpia e disa prej xhamive më të rëndësishme dhe më madhështore historike në botë.

Ato janë pjesë përbërëse të Stambollit, me më shumë se 3000 të tilla, të vendosura në qytet.

Ndërtesat madhështore shpojnë horizontin dhe duhet të jenë në listën e çdo turisti për t’u vizituar.

 

  • Nuk duhet të harroni as “fluturimet” menjëherë pas lindjes së diellit.

Një nga përvojat më të paharrueshme është fluturimi mbi lugina dhe formacione shkëmbore. Shkëmbinjtë me ngjyrë kremi duken edhe më mahnitës kur ndriçohen nga dielli i mëngjesit.

 

 

*Tibo News