AlbanianEnglish

Izraeli rrit lejet e punës për palestinezët në Gaza përpara vizitës së Biden

Izraeli rriti të martën numrin e lejeve të punës për palestinezët në Gaza, pjesë e një sërë masash që prekin palestinezët përpara mbërritjes së presidentit amerikan Joe Biden në Jerusalem.

1500 palestinezë të tjerë do të lejohen të largohen nga Rripi i bllokuar i Gazës për të punuar në Izrael, tha ushtria në një deklaratë.

Masa u përshkrua si pjesë e “një sërë masash për ndërtimin e besimit midis Izraelit dhe Autoritetit Palestinez” nga COGAT, organi i ministrisë izraelite të mbrojtjes përgjegjës për çështjet civile në territoret palestineze.

Lejet shtesë nënkuptojnë se gjithsej 15,500 banorë të Gazas do të lejohen të punojnë në Izrael, ku palestinezët shpesh gjejnë punë në kantiere ndërtimi ose ferma.

Rreth 2.3 milionë palestinezë jetojnë në Rripin e varfër të Gazës, i cili ka qenë nën një bllokadë izraelite që kur Hamasi mori pushtetin në vitin 2007.

COGAT tha se masa e fundit erdhi “përpara vizitës së presidentit të Shteteve të Bashkuara” të mërkurën dhe pasoi një takim të rrallë javën e kaluar midis ministrit izraelit të Mbrojtjes Benny Gantz dhe presidentit palestinez Mahmud Abbas.

Izraeli tha gjithashtu se do të shtonte 5,500 banorë pa dokumente në Regjistrin e Popullsisë Palestineze.

Përfshirja në bazën e të dhënave të kontrolluar nga Izraeli është thelbësore që palestinezët të marrin dokumente identiteti ose të udhëtojnë jashtë vendit.

Pa asnjë proces paqeje në lojë që nga viti 2014, Izraeli ka miratuar një politikë të njohur si “tkurrja e konfliktit” me një sërë hapash për të përmirësuar jetën e përditshme për palestinezët.

Masat e fundit përfshijnë gjithashtu miratimin e gjashtë planeve të ndërtimit për palestinezët në Bregun Perëndimor, të cilin Izraeli e ka pushtuar që nga Lufta 6-ditore e vitit 1967.

Izraelitët arabë gjithashtu do të lejohen të lëvizin me makinë në qytetin e Jeninit në Bregun Perëndimor verior, tha COGAT.

Biden pritet në Jerusalem të mërkurën dhe do të zhvillojë bisedime me zyrtarë izraelitë dhe palestinezë, përpara se të udhëtojë për në Arabinë Saudite të premten.

You don't have permission to register