Italia parandalon sulmet kibernetike gjatë Eurovizionit

Policia italiane pengoi sulmet e hakerëve nga grupet pro-ruse gjatë gjysmëfinales së 10 majit dhe finales të së shtunës të Eurovizionit në Torino. Lajmi u bë me dije nga autoritetet italiane.

Orkestra Kalush e Ukrainës fitoi konkursin me këngën e tyre “Stefania”, duke u përfshirë në një valë mbështetjeje publike për të pretenduar një fitore emocionale që u mirëprit nga presidenti i vendit Volodymyr Zelenskiy.

Gjatë votimit dhe shfaqjeve, departamenti i sigurisë kibernetike të policisë bllokoi disa sulme kibernetike në infrastrukturën e rrjetit nga grupi i hakerëve “Killnet” dhe filiali i tij “Legion”, tha policia.

Gjithashtu u mblodhën informacione nga Telegramet e grupit pro-rus për të parandaluar ngjarje të tjera kritike dhe identifikoi vendndodhjen gjeografike të sulmeve.

Më 11 maj, “Killnet” pretendoi një sulm në faqet e internetit të disa institucioneve italiane, duke përfshirë Senatin, dhomën e lartë të parlamentit të Italisë dhe Institutin Kombëtar të Shëndetit , njoftoi agjencia e lajmeve ANSA.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, shumë qeveri perëndimore kanë ngritur nivelet e alarmit në pritje të sulmeve të mundshme kibernetike ndaj sistemeve dhe infrastrukturës së IT-së.