Ish-kryeministri Libanez nën hetim nga autoritetet

Gjykatësi që po  heton shpërthimin e Bejrutit të vitit 2020 ka akuzuar prokurorin më të lartë publik të Libanit, kryeministrin e atëhershëm dhe zyrtarë të tjerë të lartë aktualë dhe ish-zyrtarë në lidhje me shpërthimin shkatërrues.

Kështu thonë burimet gjyqësore dhe fletëthirrja e gjykatës.

Gjykatësi Tarek Bitar rifilloi papritur një hetim të hënën në datë 23 janar pasi ishte i paralizuar për më shumë se një vit.

Ajo ishte penguar nga rezistenca politike dhe ankesat ligjore të paraqitura nga zyrtarë të lartë që ai kërkonte të vinte në dyshim.

Shpërthimi i 4 gushtit 2020 vrau 220 njerëz dhe shkatërroi një pjesë të Bejrutit.

Ajo u shkaktua nga qindra ton nitrat amoniumi që ishte ruajtur në port në kushte të këqija që kur u shkarkua në vitin 2013.

Deri më tani, asnjë zyrtar i lartë nuk ka marrë përgjegjësi.

Bitar ka akuzuar kryeministrin Hassan Diab dhe ish-ministrat për vrasje me qëllim të mundshëm, sipas thirrjeve gjyqësore të parë nga Reuters këtë të martë.

Burimet e gjykatës thanë se ai akuzoi gjithashtu Prokurorin e Përgjithshëm Ghassan Oweidat, kreun e agjencisë së brendshme të inteligjencës libaneze, gjeneral major Abbas Ibrahim dhe ish-komandantin e ushtrisë Jean Kahwaji.

Përpjekjet e mëparshme të Bitarit për të marrë në pyetje zyrtarët e lartë në lidhje me shpërthimin janë penguar nga fraksione duke përfshirë Hezbollahun e armatosur rëndë, të mbështetur nga Irani.

Grupi ka bërë fushatë kundër Bitarit ndërsa ai kërkoi të merrte në pyetje aleatët e tij dhe gjithashtu akuzoi Uashingtonin për ndërhyrje në hetim.

*TiboNews