Intensifikohen sulmet ruse në Kharkiv

Një djalë 8-vjeçar ishte në mesin e të paktën 15 personave të vrarë kur forcat ruse bombarduan lagjet në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv.

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë pretendoi se kishte lëshuar raketa Iskander në një fabrikë të riparimit të tankeve.

Fotografët dokumentuan shkatërrimin e shkaktuar nga sulmet me raketa, të cilat dëmtuan disa institucione arsimore dhe një zonë industriale.

Në maj, mbrojtësit e Kharkiv dukej se i kishin shtyrë forcat ruse nga një operacion rrethimi rreth qytetit, por javën e kaluar, raportet treguan se forcat ruse kishin vendosur artileri për të penguar një kundërofensivë ukrainase pranë Kharkiv.