Infeksionet nga Ebola rriten në Ugandë, numri i të vdekurve rritet në 23

Infeksionet e Ebolës janë rritur në Ugandë, duke e çuar numrin e vdekjeve të konfirmuara dhe të dyshuara në 23, thanë të hënën autoritetet shëndetësore në vendin e Afrikës Lindore.

Uganda shpalli një shpërthim Ebola të martën e kaluar pasi një rast i llojit relativisht të rrallë Sudan u zbulua në distriktin Mubende të vendit.

Virusi tani është përhapur në rrethet fqinje Kyegegwa dhe Kassanda, me Ministrinë e Shëndetësisë së Ugandës që raportoi se rastet ishin rritur në 36, përfshirë rastet e konfirmuara dhe të mundshme. Asnjë rast nuk është zbuluar në kryeqytetin Kampala.

Ministria e Shëndetësisë së Ugandës e konsideron një “rast të mundshëm” si çdo person që vdiq nga EVD i dyshuar (ebola) dhe kishte një lidhje epidemiologjike me një rast të konfirmuar, por nuk ishte testuar dhe nuk kishte konfirmim laboratorik.

Ministria i konsideron “rastet e konfirmuara” si ato me rezultate pozitive laboratorike. Deri më tani, 18 prej rasteve janë konfirmuar të infektuar ndërsa 18 të tjerë janë të dyshuar.

Ministria deklaroi gjithashtu se pesë nga pacientët e vdekur u konfirmua se kishin shkaktar virusin ndërsa 18 u renditën si vdekje të mundshme. Rreth 35 pacientë aktualisht janë duke u pranuar, shtoi ai.

Uganda ka përjetuar katër shpërthime të Ebolës. Më vdekjeprurëse la më shumë se 200 njerëz të vdekur në vitin 2000.

Sipas OBSH, vaksinimi kundër llojit të rrallë të Sudanit nuk është testuar për efikasitet. Megjithatë, vaksina Ervebo (rVSV-ZEBOV) është gjetur të jetë efektive në mbrojtjen kundër variantit Zaire të virusit Ebola.

 

*TiboNews