Incidenti në koncertin e Dua Lipës që la disa të plagosur

Dua Lipa ka thënë se i vjen “shumë keq” pasi një seri fishekzjarre të paautorizuara që u ndezën gjatë performancës së saj në Kanada të mërkurën mbrëma.

Videot që qarkullojnë në mediat sociale duket se tregojnë fansat të shpërndahen ndërsa një numër fishekzjarresh shpërthejnë në pjesën e dyshemesë pranë kabinës së zërit në Scotiabank Arena, Toronto.

Disa tifozë thuhet se u plagosën gjatë incidentit, por nuk kërkuan trajtim të mëtejshëm pasi u panë nga mjekët e vendosur aty pranë.

Dua Lipa, e cila është në turneun e saj Future Nostalgia, duke promovuar albumin e saj me të njëjtin emër, lëshoi ​​një deklaratë në Instagram duke adresuar atë që kishte ndodhur gjatë koncertit.

“Mbrëmë, fishekzjarre të paautorizuara shpërthyen në turmë gjatë setit tim në Toronto”, shkroi këngëtarja 26-vjeçare në një insta-story.

“Krijimi i një hapësire të sigurt dhe gjithëpërfshirëse në shfaqjet e mia është gjithmonë prioriteti im i parë dhe ekipi im dhe unë jemi po aq të tronditur dhe të hutuar nga ngjarjet sa ju të gjithë.

“Ka një hetim në vazhdim për ngjarjet që po kryhen.”

“Sjellja në jetë e kësaj shfaqjeje për fansat e mi ka qenë një përvojë kaq e mahnitshme dhe më vjen shumë keq për këdo që u frikësua, u ndje i pasigurt ose që shijimi i shfaqjes u ndikua në ndonjë mënyrë.”

Një zëdhënës i Maple Leaf Sports & Entertainment (MLSE), i cili zotëron arenën, lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se po bashkëpunon me policinë për të hetuar incidentin.

“Mbrëmë, në fund të një ngjarjeje koncerti në Scotiabank Arena, fishekzjarre të paautorizuara dhe të paligjshme u hodhën në dyshemenë e arenës nga një anëtar i audiencës,” citohet të ketë thënë MLSE.

“Si rezultat, tre pjesëmarrës morën ndihmë të shpejtë në vend dhe mundën të shkonin në shtëpi pa pasur nevojë për kujdes të mëtejshëm mjekësor.

“Si një nga vendet kryesore në Amerikën e Veriut, krijimi i një vendi të sigurt për çdo pjesëmarrës në Scotiabank Arena është prioriteti kryesor i MLSE dhe ne filluam menjëherë punën në bashkëpunim me Shërbimet e Policisë së Torontos për të hetuar plotësisht këtë akt të pamatur dhe të rrezikshëm.”