Incident ajror, helikopteri i Presidentit Iranian bën ulje të detyruar

Një helikopter që transportonte Presidentin iranian Ebrahim Raisi u detyrua të bëjë një ulje emergjente gjatë vizitës së tij në Azerbajxhanin Lindor, sipas raportimeve të agjencisë iraniane të lajmeve Tasnim.

Mjegulla e dendur e bëri të vështirë për ekipet e emergjencës të arrinin në vendngjarje.

Helikopteri mbante gjithashtu Ayatollah Al Hashem Imamin e Tabrizit, Ministrin e Jashtëm Hossein Amir Abdollahian, Guvernatorin e Azerbajxhanit Lindor Malik Rahmati dhe disa zyrtarë të tjerë. Ai ishte pjesë e një grupi prej tre helikopterësh, ku dy të tjerët arritën në destinacion pa probleme.

Forcat e Ndihmës së Gjysmëhënës së Kuqe dhe ekipet ushtarake dhe të zbatimit të ligjit kanë nisur një operacion kërkimi. Disa pasagjerë arritën të kontaktojnë Shtabin Qendror, duke rritur shpresat se nuk ka viktima nga ky incident.