Ideja origjinale e Elon Musk për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Drejtori i Përgjithshëm i Tesla dhe SpaceX është prej kohësh haptazi kundër pushtimit rus në Ukrainë.

Elon Musk ka treguar që është një president i çuditshëm pasi lista e fantazive dhe deklaratave të tij është rritur gjithnjë e më shumë që kur ai u vendos si një nga liderët më karizmatikë të biznesit.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, biznesmeni është vendosur si një nga mbështetësit më të zjarrtë të ukrainasve.

Musk dërgoi terminalet Starlink në Ukrainë, të prodhuara nga kompania e tij hapësinore SpaceX, për t’u mundësuar vendasve në luftë që të vazhdojnë të kenë akses në internet pavarësisht bombardimeve ruse.

Ai dërgoi gjithashtu gjeneratorë për të vazhduar furnizimin me energji elektrike në qytetet e shkatërruara nga ushtria ruse krahas mbështetjes morale për Ukrainën.

Ndikimi i pushtimit rus të Ukrainës është i madh pasi ka shkaktuar qindra vdekje dhe ka zhvendosur miliona njerëz nga vendi i tyre.

Negociatorët nga Rusia dhe Ukraina u takuan përsëri të hënën për një raund tjetër bisedimesh që synojnë gjetjen e një rrugëdaljeje nga lufta, edhe pse forcat ruse zgjeruan ofensivën e tyre shkatërruese dhe Kremlini këmbënguli se nuk do të tërhiqej derisa të arrijë gjitha planet për pushtimin.

Musk dëshiron të gjejë një rrugëdalje nga ky konflikt. Në një seri postimesh të hënën, ai duket se ka një ide, e cila tingëllon si duel, një praktikë e shekullit të XV e lidhur me çështjen e nderit.

Miliarderi ka nisur një sfidë ndaj presidentit rus Vladimir Putin. Ai ofrohet në një luftë, “kunji” i së cilës do të ishte Ukraina.

“Unë sfidoj Vladimir Puti në një përballje”, shkroi miliarderi në llogarinë e tij në Twitter. “Aksionet janë Ukraina” shtoi ai.

Musk ka pothuajse 78 milionë ndjekës në Twitter dhe postimi i tij tashmë është pëlqyer më shumë se 161 000 herë.

Gjithsesi ngelet me pikëpyetje se për çfarë përballje bëhet fjalë.