‘I pavaksinuari’ Djokovic do të mungojë në “US Open”

Novak Djokovic, 21 herë kampioni dhe ish-numri 1 i botës, është tërhequr nga US Open për shkak të kufizimeve të udhëtimit në Shtetet e Bashkuara si rezultat i pavaksinimit kundër COVID-19.

Djokovic e bëri njoftimin të enjten në mëngjes, pak para se të zbulohej shorti, duke postuar në Twitter: “Mjerisht, nuk do të mund të udhëtoj në NY këtë herë për US Open”.

Ai u uroi fat shokëve të tij dhe tha se do të “mbahej në formë të mirë dhe shpirt pozitiv dhe do të priste një mundësi për të konkurruar përsëri” duke e lejuar atë të luante në garën e fundit të vitit dhe dukej se po stërvitej për turneun. Ai postoi një video në Instagram më 30 korrik duke u praktikuar në një fushë të vështirë.

“Po përgatitem sikur do të më lejojnë të konkurroj, ndërsa pres të dëgjoj nëse ka vend për mua të udhëtoj në SHBA”, ka shkruar ai.

Por Djokovic u detyrua të tërhiqej nga Western & Southern Open javën e kaluar, pasi atij ende i ndalohej hyrja, si dhe nga National Bank Open në fillim të këtij muaji për shkak të kufizimeve të ngjashme të Kanadasë.

Të mërkurën, udhëzimi i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve për udhëtimet ndërkombëtare u përditësua për të thënë: “Qytetarë jo-amerikanë, emigrantë jo-amerikanë: Duhet të tregoni prova se jeni vaksinuar plotësisht me serinë parësore të një vaksine të pranuar për COVID-19 përpara ju hipni në fluturimin tuaj për në Shtetet e Bashkuara. Zbatohen vetëm përjashtime të kufizuara.”

Stacey Allaster, drejtoresha e turneut të US Open, në një deklaratë tha: “Novak është një kampion i madh dhe është shumë për të ardhur keq që ai nuk do të jetë në gjendje të konkurrojë në US Open 2022, pasi ai nuk është në gjendje të hyjë në vend për shkak të federalizmit. Politika e qeverisë për vaksinimin për qytetarët jo amerikanë. Ne mezi presim të mirëpresim Novak përsëri në US Open 2023.”

Ka qenë një vit sfidues për Djokovic, i cili fitoi tre tituj të mëdhenj në 2021. Pasi mori një përjashtim mjekësor për të luajtur në Australian Open në janar dhe mbërriti në vend, ai u përfshi në një betejë ligjore ndërkombëtare që rezultoi në atë të tij. u hoq viza dhe u deportua nga vendi para fillimit të turneut. Ai nuk ishte në gjendje të mbronte titullin e tij dhe më vonë e bëri të qartë se ishte i gatshëm të anashkalonte turnetë që kërkonin që ai të vaksinohej për të luajtur ose për të hyrë në vendin përkatës.

“Po, ky është çmimi që unë jam i gatshëm të paguaj,” tha Djokovic në një intervistë.

Djokovic luajti vetëm në një ngjarje, në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe, përpara se pjesa prej balte e sezonit të fillonte në prill. Ai u zëvendësua në krye të renditjes nga Daniil Medvedev për herë të parë në shkurt. Gjokoviç rimori vendin nr. 1 muajin pasardhës, por e humbi përsëri në qershor.

Ai fitoi titullin e tij të parë të vitit në Romë në maj, por nuk ishte në gjendje të mbronte titullin e tij në French Open, duke humbur nga kampioni i ardhshëm Rafael Nadal në çerekfinale. Gjokoviç fitoi trofeun e tij të katërt radhazi në All England Club muajin e kaluar, por nuk mori pikë renditje për përpjekjet e tij si pasojë e ndalimit të lojtarëve rusë dhe bjellorusë. Ai ra në vendin e 7-të në renditje pas turneut dhe aktualisht është në vendin e 6-të.

Pasi ka arritur në finale në US Open 2021, Djokovic do të humbasë 1200 pikë shtesë dhe renditja e tij do të bjerë më tej në përfundim të ngjarjes.

Djokovic më pas pritet të luajë për ekipin serb në Davis Cup ose për ekipin evropian në Laver Cup. Pikët e renditjes nuk jepen në asnjërën nga ngjarjet. Nuk ka asnjë turne të listuar në programin e tij aktual në faqen e tij të internetit.

Një humbës me fat nga kualifikimi do të zëvendësojë Djokovic në short.

Ndër lojtarët e tjerë që nuk do të jenë në US Open për arsye të ndryshme janë i rendituri numër 2 Alexander Zverev, nënkampion i 2020-ës në Nju Jork; Kampionia e vitit 2016 Angelique Kerber; Finalistja e French Open 2019 Marketa Vondrousova; Gael Monfils; dhe Reilly Opelka.

Loja është planifikuar të fillojë në Flushing Meadows, Nju Jork, të hënën.

 

*TiboNews