I dyshuari i dytë për therjen masive në Kanada në arrati, vëllai i tij gjendet i vdekur

Një nga dy vëllezërit e dyshuar për një sulm masiv me thikë që la 10 të vdekur dhe 18 të plagosur në disa vende në Kanada, është ende në arrati.

Hetuesit e Policisë Mbretërore Kanadeze të Montuar thanë se ndërsa kishte raporte se i dyshuari Myles Sanderson mund të ishte parë në James Smith Cree Nation të martën, hetimet e mëtejshme zbuluan se ai nuk është në komunitet. Policia i këshilloi ata që ndodheshin në zonë të kërkonin strehim dhe të mos i afroheshin atij.

“Meqenëse vendndodhja e Myles Sanderson mbetet e panjohur, alarmi i urgjencës është aktiv për të gjithë provincën dhe ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje publikut të marrë masat e duhura paraprake,” shkroi RCMP Saskatchewan të martën.

Paralajmërimi vjen dy ditë pas ngjarjes që përfshiu 13 skena krimi në një komunitet indigjen dhe një fshat rural aty pranë, sipas autoriteteve.

Më pak se tre orë pasi u raportua sulmi i parë, autoritetet identifikuan të dyshuarit si Sanderson, 30 vjeç dhe vëllai i tij Damien Sanderson.

Të hënën në mëngjes, Damien Sanderson, 31 vjeç, u gjet i vdekur në James Smith Cree Nation në një “zonë me bar të madh” pranë një shtëpie, tha policia.

Lëndimet e tij nuk besohej të ishin vetëshkaktuar, tha Ndihmës Komisionerja e Policisë Mbretërore Kanadeze Rhonda Blackmore, duke shtuar se shkaku i saktë i vdekjes do të përcaktohej nga zyra e mjekësisë ligjore në Saskatchewan. Myles Sanderson konsiderohet “i armatosur dhe i rrezikshëm”. Ai ka një “precedent të gjatë kriminal” dhe kishte urdhër për arrestimin e tij përpara goditjeve me thikë.

Policia paralajmëroi se Sanderson gjithashtu mund të plagoset dhe mund të përpiqet të kërkojë kujdes mjekësor, por nuk dha detaje të mëtejshme se pse ata besojnë se ai mund të jetë lënduar.

Edhe pse ende i lirë, Sanderson u akuzua për vrasje të shkallës së parë, tentativë për vrasje dhe thyerje dhe hyrje në një banesë.

Që nga e marta pasdite, Autoriteti Shëndetësor i Saskatchewan tha në një deklaratë se po trajton 10 pacientë për lëndime që lidhen me therjen masive të së dielës.

“Tre pacientë janë në gjendje kritike, shtatë janë në gjendje të qëndrueshme dhe që nga e diela, shtatë individë kanë dalë nga spitali”, tha agjencia në një deklaratë të martën.

Myles Sanderson iu dha më parë lirimi ligjor nga Bordi i Lirimit me Kusht i Kanadasë, sipas një vendimi të marrë më 1 shkurt 2022. Bordi tha në vendim se nuk besonte se Sanderson do të paraqiste rrezik për publikun nëse lirohej.

Vendimi shënonte historinë e tij të gjatë kriminale dhe se ai u vlerësua nga një psikolog për një “rrezik të moderuar dhune”.

Sipas ligjit kanadez, Shërbimi Korrektues i Kanadasë duhet të lirojë shumicën e shkelësve me mbikëqyrje pasi të kenë vuajtur dy të tretat e dënimit, nëse nuk u është dhënë tashmë lirimi me kusht. Autorët që vuajnë dënimin e përjetshëm nuk kanë të drejtë të lirohen me ligj.

Të hënën, policia në Saskatchewan konfirmoi se Sanderson shkëputi marrëdhëniet me oficerin e tij të lirimit me kusht në maj, në kundërshtim me kushtet e lirimit.

 

*TiboNews