Humbet varka turistike në Japoni, 10 të vdekur

Të paktën 10 persona janë vrarë pasi një anije turistike u zhduk në ishullin verior japonez të Hokkaido, thotë Roja Bregdetare e Japonisë.

Ata thonë se kërkimet po vazhdojnë në ujërat e ftohta për 16 të tjerë që ndodheshin në bordin e anijes Kazu 1.

Kontakti me varkën u humb pasi ajo tha se po merrte ujë në orën 13:15 me orën lokale (04:15 GMT) të shtunën.

Kazu 1 besohet të ketë qenë në një udhëtim tre-orësh rreth gadishullit Shiretoko.

Zona është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe udhëtimet me varka janë të njohura për turistët që shpresojnë të dallojnë balenat dhe luanët e detit, si dhe arinjtë kaf në plazhet shkëmbore.

Ekuipazhi arriti të sinjalizojë se anija po kthehej në një kënd 30° dhe po fillonte të fundosej, sipas mediave japoneze. Varkat patrulluese dhe avionët policorë dhe ushtarakë u dërguan menjëherë për të gjetur anijen. Në operacionin e kërkimit morën pjesë edhe anije peshkimi vendase.

Nga 26 në bord, dy ishin ekuipazh dhe dy ishin fëmijë.

Raportet e mëparshme sugjeruan se disa njerëz u tërhoqën nga ujërat, por është e paqartë nëse ata janë në mesin e 10 viktimave të konfirmuara.

Dallgët në zonë kishin qenë të larta dhe barkat e peshkimit vendas me sa duket kishin vendosur të ktheheshin në port deri në mëngjes.

Thuhet të gjithë ata që ishin në bord kishin veshur jelek shpëtimi, por temperaturat në zonë mund të ulen deri në 0°C kur bie nata.