Horoskopi i muajit Dhjetor 2022

Erdhi dhjetori, kjo do të thotë se jemi në sezonin e festave dhe u themi mirupafshim plot 12 muajve që lëmë pas. Ngjarja e parë kozmike e muajit ndodh të shtunën e 3 dhjetorit, kur planeti ëndërrimtar Neptuni përfundon retrogradën e tij dhe shkon në shenjën e Peshqve. Neptuni është retrogradë për rreth gjysmën e vitit, kështu që ndoshta nuk do të vini re ndonjë ndryshim të madh në këtë datë. Tani që planeti është tek Peshqit, mendoni të mbani një ditar ëndrrash, pasi do të jeni më intuitive se kurrë më parë, e sidomos kur të flini gjumë.

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Ndërsa çdo astrologu që premton para në këto kohë krize nuk duhet t’i besohet, fillimi i dhjetorit duket se do t’ju sjellë lajme të mirëpritura profesionale dhe përparim në çdo pasion apo projekt krijues që ju intereson shumë. Ka shumë për të festuar, nga arritjet tuaja deri te pjekuria që shihet në marrëdhëniet tuaja romantike këtë muaj. Po, ka stres këtë muaj, por në përgjithësi, yjet ju ofrojnë optimizëm.

Demi (20 Prill – 20 Maj)

Pavarësisht nga një përplasje planetësh në fillim të muajit, ju shëroheni shpejt. Planeti juaj sundues, Venusi (ajo sundon bukurinë, bollëkun dhe dashurinë, të gjithë janë xhelozë për ju që keni Venus), bashkohet me Bricjapin punëtor për t’ju dhënë pikërisht atë që dëshironi dhe meritoni nga dashuria. Venusi gjithashtu dëshiron që ju të dini se edhe pse pushimet ju bëjnë shumë presion dhe janë jashtëzakonisht stresuese, ju mund të qëndroni në shtëpi me një batanije sa herë të dëshironi.

Binjakët (21 maj – 20 qershor)

Planeti juaj sundues, Mërkuri, lajmëtari i perëndive, ju dhuron besimin për të mbajtur kufijtë tuaj këtë sezon festash dhe për t’ju mbrojtur nga anëtarët toksikë të familjes dhe angazhimet tepër stresuese. Hëna e plotë ju inkurajon të arrini pushimin, por gjysma e dytë e dhjetorit do ta mbushë shumë shpejt kalendarin tuaj social, kështu që nxitoni dhe bëni planet tuaja, edhe nëse përfundoni duke puthur dikë krejtësisht të papritur një mesnatë.

Gaforrja (21 qershor – 22 korrik)

Kur përfundon retrogradi i Neptunit, yjet ju ndihmojnë të ngriheni për veten tuaj këtë sezon festash, në mënyrë që t’i kaloni ato me familjen tuaj të vërtetë, pavarësisht nëse keni lidhje gjaku. Planeti juaj sundues, sjell bekime në jetën tuaj të dashurisë gjatë fazës së hënës së re. Ju mund të ndiheni pak të mbingarkuar, por jini të durueshëm me miqtë ose këdo që shfaqet vonë në një ngjarje ose është i ngadalshëm për t’u kthyer mesazhe. Ata thjesht do të fajësojnë Merkurin retrograd, dhe Merkuri retrogradë po vjen vërtet.

Luani (23 korrik – 22 gusht)

Dhjetori vjen me një mesazh shumë të rëndësishëm. Jeni si një mace madhështore dhe luanët si ju kanë nevojë për shumë vëmendje. Ju nuk jeni egoist për të pohuar nevojat tuaja. Ju thjesht jeni të vërtetë me veten tuaj. Një hënë e plotë sjell kohë të shkëlqyera me miqtë dhe harroni çdo vendim toksik të Vitit të Ri, fundi i muajit ju sheh duke planifikuar dhe komplotuar ëndrrat dhe dëshirat tuaja më të thella për të jetuar jetën që meritoni.

Virgjëresha (23 gusht – 22 shtator)

Planeti juaj sundues, Mërkuri, ju vjen në ndihmë në çështjet e dashurisë dhe epshit këtë muaj, Mërkuri vjen duke ju ndihmuar të vokalizoni dhe më pas të realizoni jetën e dashurisë që ju nevojitet. Dhe mos u ndjeni egoist kur keni nevojë për një të tillë. Dashuria dhe kënaqësia janë të drejtat tuaja të lindjes. Natyrisht, planeti juaj problematik sundues gjithashtu i streson të gjithë duke shkuar në retrogradë pikërisht përpara natës së Vitit të Ri, por ju jeni mjaft të fuqishëm për ta përballuar atë.

Peshorja (23 shtator – 22 tetor)

Muaji i fundit i vitit ju sheh duke u fokusuar me shtëpinë tuaj. Nga presioni i shpenzimit të parave deri te fatkeqësitë e udhëtimit (dhe po, ka një Mërkur retrogradë këtë muaj), ju duhet një vend i shenjtë ku të ktheheni. Por ndoshta mësimi më domethënës që ju sjell dhjetori është se shtëpia juaj ka të bëjë me njerëzit (dhe kafshët shtëpiake) që i japin jetë.

Akrepi (23 tetor – 21 nëntor)

Ju jeni i njohur si i shkëlqyer në shtrat, Akrep, dhe të gjithë e dinë këtë. Megjithatë, kjo nuk është një pamje e plotë e sensualitetit tuaj. Jo vetëm që i lë jashtë të gjithë Akrepët aseksualë të këqij, por neglizhon shumë mënyra se si meritoni kënaqësi. Dhjetori ju kërkon të eksploroni masazhin, pushimin dhe metodat e kujdesit për veten, njerëzit shpesh nuk lidhen me shenjën tuaj (por po, ky muaj sjell gjithashtu lajme të mirëpritura në jetën tuaj të dashurisë). Plus, yjet ju japin justifikimin e përsosur për t’i blerë vetes një dhuratë këtë vit (pa prishur buxhetin).

Shigjetari (22 nëntor – 21 dhjetor)

Ju duhet t’ia kaloni pishtarin e ditëlindjes Bricjapit këtë muaj, por mos u shqetësoni, do të vazhdoni të jeni personi që të gjithë kujtojnë më shumë nga darka. Ju pëlqejnë dhuratat dhe kush mund t’ju fajësojë? Kjo është arsyeja pse horoskopi juaj ofron disa guida dhuratash për të gjitha buxhetet dhe madje një përzgjedhje luksoze. Dhe, patjetër duhet të shihni se çfarë do të thotë seks dhe romancë kur planeti juaj sundues, Jupiteri, ndriçon Shtëpinë tuaj të 5-të të Kënaqësisë me Dashin.

Bricjapi (22 dhjetor – 19 janar)

“Puno fort, luaj fort” janë fjalët me të cilat jeton, Bricjap, dhe sezoni i festave tregon aftësinë tuaj për t’i bërë të dyja më shumë se çdo periudhë tjetër e vitit. Ndihmon që sezoni juaj të fillojë këtë muaj, pra kthim i lumtur diellor. Por seriozisht e keni që të shkoni përpara në punë dhe të kërceni gjithë natën e Vitit të Ri? Vetëm mos harroni të pushoni pak, Bricjap, veçanërisht rreth hënës së plotë te Binjakët, gjë që mund të jetë stresuese për shenjën tuaj.

Ujori (20 janar – 18 shkurt)

Ju kujdeseni thellësisht, Ujor. Arsyeja pse dukeni të largët shpesh mund të jetë sepse jeni aq i përfshirë në kauza për të cilat ju intereson, saqë neglizhoni jetën tuaj personale dhe nevojat tuaja. Dhjetori ju kërkon të bëni diçka për të cilën keni vështirësi: Pushoni. Përqafoni përtacinë. Mundohuni të relaksoheni edhe pse janë pushime dhe gjithçka është disi stresuese. Sa më mirë të kujdeseni për veten, aq më mirë do të jetë bota. Dhjetori sjell një hënë të plotë që nënkupton madhështinë për jetën tuaj të dashurisë dhe  aspektin seksual.

Peshqit (19 shkurt – 20 mars)

Një hënë e plotë në Binjak ju sheh duke dëshiruar komoditetin e shtëpisë. Përfitoni dhe pushoni sepse dhjetori është si një udhëtim stresues për ju peshq, në mënyrën më të ‘mirë’ të mundshme. Yjet tregojnë rritje të suksesit si në jetën tuaj private ashtu edhe në atë profesionale. Edhe pse asnjë astrolog nuk mund të premtojë para, ka disa data që patjetër duhet t’i rrethoni në kalendarin tuaj, ose prisni surprizat.