AlbanianEnglish

Historia e patreguar e Princeshës Diana

Diana, e njohur si Princesha e Uellsit dhe njëkohësisht e Popullit për shkak të veprave të mira, e nisi jetën në familjen aristokrate Spencer, si vajza e tretë e John dhe Frances.

Prindërit e Dianës u divorcuan kur ajo ishte 7 vjeçe dhe ajo jetoi me nënën e saj në Londër derisa babai i saj fitoi kujdestarinë e plotë të saj dhe më vonë edhe vëllezërit e motrat e saj.

Në vitin 1975, ajo trashëgoi titullin Earl Spencer, dhe ajo u bë e njohur si Lady Diana Spencer.

 

Ndonëse ishte e talentuar si në muzikë ashtu edhe në kërcim, Diana nuk konsiderohej si studente e mirë.

Ajo eksperimentoi në fusha të ndryshme pune, si fillim një instruktore kërcimi për të rinj, asistente parashkollore, dado dhe si asistente e mësueses në çerdhe.

 

Lartësia mbretërore

Diana u takua me Charles 29-vjeçarin, Princin i Uellsit në nëntor 1977 kur ajo ishte 16 vjeç.

Çuditërisht, ai kishte një lidhje me motrën e saj më të madhe Sarah në atë kohë, dhe vetëm në verën e vitit 1980 ai nisi të interesohej për Dianën.

Pas një prezantimi të suksesshëm me familjen e tij në nëntor 1980, Charles filloi të shoqërohej me gruan e tij të ardhshme dhe më 6 shkurt 1981, ai i propozoi Dianës në Kështjellën Windsor.

Çifti u martua më 29 korrik 1981, në Katedralen e Shën Palit në Londër.

Dasma televizive, e quajtur “dasma e shekullit”, ishte një ngjarje masive globale me një audiencë prej mbi 700 milionë njerëz. Zonja Diana Spencer ishte tani një anëtare e familjes mbretërore britanike, duke u bërë Princesha e Uellsit.

Romanca e Charles dhe Dianës mund të jetë parë si një përrallë, por marrëdhënia e tyre në realitet ishte e trazuar.

Në nëntor 1981, vetëm disa muaj pas dasmës mbretërore, u njoftua se Diana ishte shtatzënë me fëmijën e parë dhe më 21 qershor 1982 erdhi Princi William.

Vitin tjetër, Diana dhe William iu bashkuan Charles në një turne në Australi dhe Zelandën e Re, por ishte princesha ajo që tërhoqi vërtet turmat, pasi obsesioni i botës pas saj vazhdoi të rritej, gjë që e shqetësoi Charlesin.

Dy vjet më vonë, më 15 shtator 1984, lindi Princi Harry.

 

Diana ishte një njëri human që u mundua të sillte ndryshime reale në botë.

Ajo ishte aktiviste e disa organizatave që kishin të bënin me bamirësinë, çrregullimin e përdorimit të substancave, të pastrehët, të rinjtë, të moshuarit, kancerin dhe shumë të tjera.

Në vitin 1987, ajo mbajti për dore një pacient me AIDS në një kohë kur ata që ishin me këtë sëmundje shmangeshin.

 

 

Diana, Princesha e Uellsit

Martesa e Charls dhe Dianës kishte tension në vetvete dhe Charles ishte ende i përfshirë në marrëdhënien më Camilla-n.

Sipas Major James Hewitt, i cili i dha Princeshës mësimet e kalërimit, ai dhe Diana kishin një lidhje 5-vjeçare nga 1986 deri në 1991.

Në gusht 1992, bisedat private midis Dianës dhe James Gilbey u zbuluan në shtyp, ndërsa ato të Charles dhe Camilla-s u bënë publike në nëntor.

Një muaj më vonë, Kryeministri njoftoi se Princi dhe Princesha do të ndaheshin.

Në një intervistë, Diana u shpreh se martesa e tyre ishte e përbërë nga tre persona, duke iu referuar lidhjes së gjatë të Charles dhe Camilla-n.

Divorci u finalizua më 28 gusht 1996, megjithatë, ajo mbeti Diana, Princesha e Uellsit dhe ende mendohej si një anëtare e familjes mbretërore, pavarësisht se nuk njihej më si “Lartësia e saj”.

 

Princesha e Popullit

Pas pushimeve në rivierën franceze dhe italiane me partnerin e saj Dodi Fayed, çifti mbërriti në Paris, Francë më 30 gusht 1997. Atë natë, Diana, Fayed, truproja Trevor Rees-Jones dhe kreu i sigurimit të hotelit Henri Paul u larguan nga hoteli.

Paul ishte në timon, me një shpejtësi që i humbi kontrollin, duke përplasur automjetin në tunelin Pont de l’Alma.

Pavarësisht përpjekjeve për ta ringjallur, Diana vdiq nga plagët e rënda në orët e para të 31 gushtit. Ajo ishte 36 vjeç.

Kombi kolektivisht vajtoi vdekjen e parakohshme, tronditëse të Princeshës Diana.

Një funeral u mbajt më 6 shtator në Westminster Abbey, ku ishin të pranishëm dy mijë njerëz.

Mbi 2 miliardë njerëz në mbarë botën e ndoqën ceremoninë në televizion.

 

Trashëgimia dhe ndikimi kulturor

Si një figurë publike dhe filantropiste ikonë, Diana pati një ndikim të madh në botë.

Ajo shihej si një e huaj brenda familjes mbretërore britanike, duke u shkuar kundër shumë prej rregullave të tyre arkaike.

Princesha e ndjerë ka qenë subjekt i disa librave, dokumentarëve, filmave, madje edhe një muzikal.

Trashëgimia e Dianës jeton në dy djemtë e saj, William dhe Harry, dhe pesë nipërit e mbesat.

Ata vazhdojnë aktivizmin e saj anembanë globit dhe siç e kanë vënë re shumë njerëz, shpirti i saj i dashur dhe i gëzuar shkëlqen përmes tyre.

You don't have permission to register