Historia e miqësisë së aktorit të famshëm me 86-vjeçaren

Kur takohen 2 shpirtra, një miqësi e pamundur lulëzon mes tyre dhe ne mund të themi vetëm: “Mosha është me të vërtetë vetëm një numër”. Njihuni me Chris Salvatore, një aktor, model dhe këngëtar amerikan. Ai është i njohur për serialin e filmave Eating Out, ku luajti Zack, por roli i tij më fenomenal ishte të qenit kujdestar për fqinjën e tij të sëmurë 89-vjeçare, Norma.

Kjo është historia e tyre…

Ata u takuan rastësisht

Nuk e dimë nëse besoni te fati, por disa njerëz vërtet i shërbejnë një qëllimi më të lartë në jetën tonë. Historia mes Chris, një superylli i Hollivudit, dhe fqinjës së tij të moshuar, Norma, fillon në heshtje, ajo jetonte përtej sallës nga Chris. Ata ishin vetëm të njohur, por një ditë aktori vendosi ta ftonte zonjën për një bisedë. “Ajo thjesht dukej kaq e ëmbël dhe ishte si kjo miqësi e menjëhershme”, tha Chris.

Ata u bënë miq të mirë

Epo, mund ta quash rastësi, por dyshja u njohën me njëri-tjetrin në një moment shumë të rëndësishëm në jetën e të dyve. Chris po kalonte disa kohë të errëta dhe kishte absolutisht nevojë për mbështetjen dhe shoqërinë e ofruar nga Norma. Ai kujton se kishte një ndarje në atë kohë dhe ajo ishte një individ shumë mbështetës dhe i kujdesshëm me të cilin ai mund të ndante betejat e tij. Dyshja e pamundur kishte biseda të pafundme për dashurinë, jetën dhe modën, ndërsa bënin aktivitete argëtuese BFF, si gatimi së bashku.

Sëmundja e Normës

Për fat të keq, Norma po kalonte një betejë të vështirë vetë. 10 vjet më parë, ajo u diagnostikua me leuçemi dhe kishte zgjatur periudha kohore kur ishte brenda dhe jashtë spitalit deri në vizitën e saj të fundit te mjeku, kur ai i dha asaj një lajm tronditës. Norma donte të dilte me hijeshi sipas kushteve të saj dhe refuzoi më shumë trajtime, dhe doktori pranoi ta linte të shkonte në shtëpi vetëm me një kusht: nëse do të kishte kujdes 24-orësh në shtëpi. Ky ishte një problem i madh për të, sepse ajo nuk kishte asnjë familje në zonë, megjithatë, kjo është koha kur Chris ndërhyri për t’u kujdesur për mikeshëne e tij më të mirë.

Së bashku deri në fund

Marrja e saj në shtëpi nuk ishte një vendim i lehtë për Chris-in, por ai e dinte se do të bënte absolutisht gjithçka për të. Së pari, ai duhej të bëhej kujdestari kryesor i Normës dhe të kuptonte se si të kujdesej për shpenzimet e saj të mëdha mjekësore. Kështu ai vendosi të hapte një faqe GoFundMe për të mbledhur para për kauzën. I riu u bekua me një komunitet mbështetës dhe arriti të mblidhte mbi 77 mijë dollarë.

Chris u kujdes për të

Kalimi nga roli i shokut të saj më të mirë në kujdestarin e saj kryesor ishte një ndryshim i vështirë për aktorin e ri, por me zemrën e tij të ngrohtë dhe të dhembshur, ai arriti t’i mbushte këto kërkesa. Chris tregoi se ndihej me fat që ishte pranë saj gjatë orëve të fundit të saj. Ai me të vërtetë beson se mirësia shëron dhe ne të gjithë kemi një thirrje universale për të qenë mbështetës dhe mirëkuptues i betejave të të tjerëve. Aktori na kujton se të qenit drita në jetën e dikujt tjetër ndriçon edhe rrugën tuaj dhe nuk ka asgjë më të fortë se dashuria e pastër.

Duke thënë lamtumirë

Mjerisht, Norma ka ndërruar jetë që atëherë, por shpirti i saj vazhdon, një lidhje, kujdes dhe dashuri për të tjerët. Sigurisht, ishte e vështirë për Chris të thoshte lamtumirë, por ai e dinte se momentet që ata ndanë së bashku ishin të paçmueshme dhe asnjë forcë në univers nuk mund ta largonte atë.

 

Ju lutemi, merrni frymëzim nga historia e Chris dhe bëni diçka të mirë ndaj një miku, të afërmi ose një të huaji sot.