Harry Styles falenderon One Direction

Fituesi i çmimit Grammy, 29 vjeçari Harry Styles, falënderoi shokët e tij të grupit One Direction, Niall Horan, Louis Tomlinson, Liam Payne dhe Zayn Malik gjatë fjalimit për artistin britanik të vitit në shfaqjen e çmimeve në Londër.

“Dua të falënderoj nënën time që më regjistroi në X Factor pa më thënë, kështu që fjalë për fjalë nuk do të isha këtu pa ty. Dua të falënderoj Niall, Louis, Liam dhe Zayn sepse as unë nuk do të isha këtu pa ju. Faleminderit shumë”, tha Styles në fjalën e tij.

Pesë këngëtarët formuan One Direction në The X Factor në 2010 dhe publikuan albumin e tyre debutues vitin e ardhshëm. Malik u largua nga grupi në vitin 2015, dhe pasi publikoi albumin Made in the A.M. si katërshe, pjesa tjetër e grupit njoftoi një pauzë të zgjatur në 2015.

Styles kryesoi nominimet në BRIT Awards të këtij viti, së bashku me dyshen Wet Leg. Të dy ishin në katër kategori secila, me Styles që fitoi të gjitha nominimet e tij.

Përveç artistit të vitit, Styles u nominua për albumin e vitit me albumin e tij të tretë solo në studio Harry’s House, akti më i mirë pop/R&B dhe kënga e vitit për “As It Was”, me të cilën ai hapi ceremoninë duke e kënduar.