Hapet ura më e gjatë e varur për këmbësorë në resortin çek

Një urë e varur për këmbësorë që është ndërtimi më i gjatë në botë është hapur në një vendpushim malor në Republikën Çeke.

Ura e gjatë 721 metra është ndërtuar në një lartësi prej më shumë se 1,100 metra mbi nivelin e detit. Ajo lidh dy kreshta malesh dhe varet deri në 95 metra mbi luginën poshtë.

Ura ‘Sky 721’ ndodhet në pjesën verilindore të vendit në vargun malor Kralicky Sneznik pranë kufirit me Poloninë, rreth 200 kilometra në lindje të Pragës.

Ura ofron pamje të pazakonta për vizitorët. Deri në 500 njerëz do të lejohen të jenë në urë në të njëjtën kohë, megjithëse ky numër është përgjysmuar për dy javët e para pas hapjes të së premtes.

Ura do të mbyllet për arsye sigurie nëse erërat arrijnë shpejtësinë 135 km/h (84 mph).

Ndërtimi zgjati dy vjet dhe kushtoi rreth 200 milionë korona çeke (8.3 milionë dollarë).

Kritikët thonë se ura është shumë e madhe për mjedisin përreth, ndërsa të tjerë argumentojnë se do të tërheqë shumë turistë në qytetin, i cili ka një popullsi prej më pak se 500 banorë.

Theo Scheepens, 59 vjeç, nga Holanda ishte një nga të parët që kaloi urën.

“E mrekullueshme, mbresëlënëse, ura lëviz, kështu që ju mendoni se diçka do të ndodhë,” tha ai. “Pyes veten se çfarë do të ndodhë kur fryn erë.”

Ura e mëparshme më e gjatë e tillë është në Arouca, Portugali dhe është e gjatë 516 metra.