Gruaja e parë gjyqtare në Kupën e Botës, por i solli ‘ters’ Gjermanisë

Stephanie Frappart u bë gruaja e parë që drejtoi një ndeshje të Kupës së Botës për meshkuj, pasi ajo mbikëqyri fitoren 4-2 të Gjermanisë ndaj Kosta Rikës të enjten.

Premier League është ende duke pritur për një moment historik të ngjashëm., kështu që lind pyetja se kur një grua mund të marrë drejtimin e një ndeshjeje të kategorisë së lartë për meshkujt në Britani?

Sipas Bibiana Steinhaus-Webb, kjo do ndodhë së shpejti. Ajo ka provuar të njëjtin terren në Bundesligë dhe tani është në krye të talenteve elitare të gjyqtarëve të Anglisë.

Wendy Toms ishte asistentja e parë femër në Premier League në vitin 1997, por vetëm dy gra e kanë ndjekur që atëherë, me Natalie Aspinall që iu bashkua Sian Massey-Ellis në listën e ndihmës së gjyqtarëve për këtë sezon.

Steinhaus-Webb, e cila u bë gruaja e parë që drejtoi një lojë gjermane për meshkuj të ligës së lartë në shtator 2017, tani mbikëqyr ecurinë e zyrtareve gra për Professional Game Match Officials Limited (PGMOL) në Angli.

Ajo thotë se shfaqja e Frappart dhe ajo e zyrtareve të tjera gra në Katar – dy gjyqtare të tjera gra dhe tre gjyqtare ndihmëse që janë gjithashtu të disponueshme për përzgjedhje – është vendimtare për hapjen e rrugës për një brez të ri.

Steinhaus-Webb beson se loja angleze ka disa perspektiva me potencialin për t’u ngjitur në një fazë më të madhe.

Ka më shumë se 50 zyrtare gra në të gjithë Premier Ligën, Superligë dhe Kampionatin e Grave.

Welch ishte një nga 12 gjyqtaret në Euro 2022 për Femrat, me Massey-Ellis dhe Rashid mes asistentëve.

*Tibo News