Gruaja e Kobe Bryant shpërblehet me $16mln në gjykatë

E veja e yllit të ndjerë të basketbollit Kobe Bryant u shpërblye me 16 milionë dollarë nga një juri të mërkurën, pasi u publikuan fotot e rrëzimit fatal të helikopterit të burrit dhe vajzës së saj në janar 2020.

Kjo sipas raportimeve të shumta të mediave.

Vanessa Bryant ishte e pranishme në gjykatën e LA, kur u lexua vendimi pas një gjyqi njëmbëdhjetëditor.

Ajo kishte paditur qarkun e Los Anxhelosit duke pretenduar thyerjen e privatësisë, duke akuzuar anëtarët e sherifit dhe departamenteve të zjarrfikësve për ndarjen e imazheve grafike të përplasjes në mjedise jozyrtare.

Shtatë persona të tjerë vdiqën në aksidentin në Calabasas, Kaliforni në vitin 2020.

Një tjetër paditës në padinë e Bryant, i cili humbi gruan dhe vajzën e tij në aksident, iu dha 15 milionë dollarë të tjera.

Vanessa Bryant gjithashtu ngriti padi kundër kompanisë së çarterit të helikopterëve, si dhe pronës së pilotit të ndjerë.

Qarku pranoi të paguante 2.5 milionë dollarë për të zgjidhur një rast të ngjashëm të sjellë nga familjet e të tjerëve që vdiqën në aksident.

Kobe Bryant ishte 41 vjeç kur vdiq.

Los Angeles Lakers i madh dhe 18 herë All-Star fitoi pesë kampionate NBA dhe u zgjodh në Hall of Fame në 2020.

 

*TiboNews