Grammy Awards 2022: Lista me fituesit dhe risia e këtij viti

Olivia Rodrigo, Silk Sonic dhe muzikanti i jazz, Jon Batiste ishin të nderuarit kryesorë në ndarjen e 64-rt të çmimeve Grammy.

Jon Batiste me “We Are” fitoi albumin e vitit, ndërsa Olivia Rodrigo fitoi çmimin si artistja më e mirë dhe me albumin më të mirë pop.

Rikthimi me “Leave The Door Open” i dha Silk Sonic dy çmimet, si për albumin ashtu edhe për këngën e vitit.

Përveç çmimeve, ceremonia i kushtoi një homazh yllit të “Foo Fighters”, Taylor Hawkins, si dhe një mesazh-lutje nga presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Presidenti Zelensky iu kërkoi muzikantëve të mbushin heshtjen e lënë nga bombat ruse me tingujt e muzikës së tyre.

“Tregoni historinë tonë. Tregoni të vërtetën për luftën në rrjetet tuaja sociale dhe TV. Por jo heshtje”!

Video-mesazhi i tij u pasua nga një performancë e John Legend, i shoqëruar nga muzikantet ukrainase Siuzanna Iglidan dhe Mika Neëton; si dhe poetja Lyuba Yakimchuk.

Ceremonia, e mbajtur në MGM Grand në Las Vegas, kulmoi edhe me performancat e Lil Nas X, Billie Eilish dhe BTS.

Grammy-t e këtij viti ishin më të veçanta, pasi origjinaliteti dhe trashëgimia muzikore  ishin cilësitë dhe fokusi i të fituarit çmime.

Akademia e Regjistrimit favorizoi artistë të tillë, një faktor që padyshim ndihmoi Silk Sonic dhe Jon Batiste të fitonin çmime në kategoritë përkatëse.

Albumi i Batiste, “We Are”, i ka rrënjët në traditën e muzikës Black, nga jazz i Neë Orleans me të cilin ai u rrit, deri te shpirti klasik i Al Green, përmes rrymës moderne R&B.

Batiste kishte 11 nominime për çmimin Grammy të këtij viti.

Lista me çmimet, kategoritë dhe fituesit:

Albumi i vitit

 • Fitues: We Are – Jon Batiste
 • Tony Bennett & Lady Gaga – Love For Sale
 • Justin Bieber – Justice
 • Doja Cat – Planet Her
 • Billie Eilish – Happier Than Ever
 • H.E.R. – Back Of My Mind
 • Lil Nas X – Montero
 • Olivia Rodrigo – Sour
 • Taylor Swift – Evermore
 • Donda – Kanye West

Record i vitit:

 • Fitues: Leave The Door Open – Silk Sonic
 • I Still Have Faith In You – Abba
 • Freedom – Jon Batiste
 • I Get A Kick Out Of You – Tony Bennett and Lady Gaga
 • Peaches – Justin Bieber ft Daniel Caesar & Giveon
 • Right On Time – Brandi Carlile
 • Kiss Me More – Doja Cat ft Sza
 • Happier Than Ever – Billie Eilish
 • Montero (Call Me By Your Name) – Lil Nas X
 • Drivers License – Olivia Rodrigo

Kënga e vitit:

 • Fitues: Leave The Door Open – Silk Sonic
 • Bad Habits – Ed Sheeran
 • A Beautiful Noise – Alicia Keys and Brandi Carlile
 • Drivers License – Olivia Rodrigo
 • Fight For You – H.E.R.
 • Happier Than Ever – Billie Eilish
 • Kiss Me More – Doja Cat ft Sza
 • Montero (Call Me By Your Name) – Lil Nas X
 • Peaches – Justin Bieber ft Daniel Caesar & Giveon
 • Right On Time – Brandi Carlile

 

Best New Artist:

 • Fitues: Olivia Rodrigo
 • Arooj Aftab
 • Jimmie Allen
 • Baby Keem
 • Finneas
 • Glass Animals
 • Japanese Breakfast
 • The Kid Laroi
 • Arlo Parks
 • Saweetie

Performanca më e mirë Solo:

 • Fitues: Drivers License – Olivia Rodrigo
 • Anyone – Justin Bieber
 • Right On Time – Brandi Carlile
 • Happier Than Ever – Billie Eilish
 • Positions – Ariana Grande

Best pop duo/group performance

 • Fitues: Kiss Me More – Doja Cat ft SZA
 • I Get A Kick Out Of You – Tony Bennett & Lady Gaga
 • Lonely – Justin Bieber & Benny Blanco
 • Butter – BTS
 • Higher Power – Coldplay

Best pop vocal album

 • Fitues: Sour – Olivia Rodrigo
 • Justice – Justin Bieber
 • Planet Her – Doja Cat
 • Happier Than Ever – Billie Eilish
 • Positions – Ariana Grande

Best R&B performance

 • Winner (tie): Leave The Door Open – Silk Sonic
 • Winner (tie): Pick Up Your Feelings – Jazmine Sullivan
 • Lost You – Snoh Aalegra
 • Peaches – Justin Bieber ft. Daniel Caesar & Giveon
 • Damage – H.E.R.

Best R&B album

 • Winner: Heaux Tales – Jazmine Sullivan
 • Temporary Highs In The Violet Skies – Snoh Aalegra
 • We Are – Jon Batiste
 • Gold-Diggers Sound – Leon Bridges
 • Back Of My Mind – H.E.R.

Best rap song

 • Winner: Jail – Kanye West ft Jay-Z
 • Bath Salts – DMX ft Jay-Z and Nas
 • Best Friend – Saweetie ft Doja Cat
 • Family Ties – Baby Keem ft Kendrick Lamar
 • My Life – J Cole ft 21 Savage & Morray

Best rap album

 • Winner: Call Me If You Get Lost – Tyler, The Creator
 • The Off-Season – J Cole
 • Certified Lover Boy – Drake
 • King’s Disease II – Nas
 • Donda – Kanye West

Best melodic rap performance

 • Winner: Hurricane – Kanye West ft The Weeknd and Lil Baby
 • Pride is the Devil – J Cole ft Lil Baby
 • Need To Know – Doja Cat
 • Industry Baby – Lil Nas X
 • What’s Your Name – Tyler, The Creator ft Youngboy Never Broke Again & Ty Dolla $ing

Best dance/electronic recording

 • Winner: Alive – Rufus Du Sol
 • Hero – Afrojack & David Guetta
 • Loom – Olafur Arnalds ft Bonobo
 • Before – James Blake
 • Heartbreak – Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs
 • You Can Don It – Caribou
 • The Business – Tiesto

Best dance/electronic album

 • Winner: Subconsciously – Black Coffee
 • Fallen Embers – Illenium
 • Music Is The Weapon (Reloaded) – Major Lazer
 • Shockwave – Marshmello
 • Free Love – Sylvan Esso
 • Judgement – Ten City

Best rock performance

 • Winner: Making A Fire – Foo Fighters
 • Shot In The Dark – AC/DC
 • Know You Better (Live From Capitol Studio A) – Black Pumas
 • Nothing Compares 2 U – Chris Cornell
 • Ohms – Deftones

Best rock album

 • Winner: Medicine At Midnight – Foo Fighters
 • Power Up – AC/DC
 • Capitol Cuts – Live From Studio A – Black Pumas
 • No One Sings Like You Anymore Vol. 1 – Chris Cornell
 • McCartney III – Paul McCartney

Best alternative album

 • Winner: Daddy’s Home – St. Vincent
 • Shore – Fleet Foxes
 • If I Can’t Have Love, I Want Power – Halsey
 • Jubilee – Japanese Breakfast
 • Collapsed In Sunbeams – Arlo Parks

Best country album

 • Winner: Starting Over – Chris Stapleton
 • The Marfa Tapes – Miranda Lambert, Jack Ingram and Jon Randall,
 • The Ballad of Dood & Juanita – Sturgill Simpson
 • Remember Her Name – Mickey Guyton
 • Skeletons – Brothers Osborne

Best Country Solo Performance

 • Winner: You Should Probably Leave – Chris Stapleton
 • Forever After All – Luke Combs
 • Remember Her Name – Mickey Guyton
 • All I Do Is Drive – Jason Isbell
 • Camera Roll – Kacey Musgraves

Best Country Song

 • Winner: Cold – Chris Stapleton
 • Better Than We Found It – Maren Morris
 • Camera Roll – Kacey Musgraves
 • Country Again – Thomas Rhett
 • Fancy Like – Walker Hayes
 • Remember Her Name – Mickey Guyton

Best Country Duo/Group Performance

 • Winner: Younger Me – Brothers Osborne
 • If I Didn’t Love You – Jason Aldean & Carrie Underwood
 • Glad You Exist – Dan And Shay
 • Chasing After You – Ryan Hurd & Maren Morris
 • Drunk – Elle King & Miranda Lambert

Best musical theatre album

 • Winner: The Unofficial Bridgerton Musical
 • Cinderella
 • Some Lovers
 • Girl From The North Country
 • Les Miserables – the stage concert
 • Snapshots

Producer of the year, non-classical

 • Winner: Jack Antonoff
 • Rogét Chahayed
 • Mike Elizondo
 • Hit-Boy
 • Ricky Reed

Best music video

 • Winner: Freedom – Jon Batiste
 • Shot In The Dark – AC/DC
 • I Get A Kick Out Of You – Tony Bennett & Lady Gaga
 • Peaches – Justin Bieber
 • Happier Than Ever – Billie Eilish
 • Montero( Call Me By Your Name) – Lil Nas X
 • Good 4U – Olivia Rodrigo

*Tibo News