Golden Globes 2022: Lista e plotë me aktorët dhe regjisorët që triumfuan

Aktorët Jeremy Strong dhe Ariana DeBose fituan shumë në Golden Globes për këtë vit. Jeremy Strong si aktori më i mirë për seritë televizive të zhanrit dramë dhe Ariana DeBose si aktori më i mirë në rol dytësor për filmat kinema.

Pavarësisht se nuk pati asnjë ceremoni dhe pa praninë e aktorëve e regjisorëve për shkak të Covid, çmimet janë publikuar në faqen e internetit të Golden Globes dhe rrjetet sociale.

Por kush ishin aktorët që triumfuan me filmat ku kanë luajtur kryesisht rolet protagoniste por edhe regjisorët me prodhimet më të mira?

Regjisorja nga Zelanda e Re Jane Campion me filmin The Power of the Dog u shpall më e mira me prodhimin e saj. Nicole Kidman me Being the Ricardos triumfoi gjithashtu si aktorja më e mirë e filmave të zhanrit Dramë. Por edhe aktorët si Will Smith me King Richard dhe Rachel Zegler me West Side Story u vlerësuan për rolet e tyre në filmat kinematografikë të zhanrit dramë.

Regjisori më i mirë – Kategoria Filmat Kinematografikë:

Fituesja kryesore-Jane Campion me filmin The Power of the Dog

Kenneth Branagh, Belfast

Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter

Steven Spielberg, West Side Story

Denis Villeneuve, Dune

Aktoret më të mira të filmave Dramë:

Fituese- Nicole Kidman me Being the Ricardos

Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye

Olivia Colman, The Lost Daughter

Lady Gaga, House of Gucci

Kristen Stewart, Spencer

Aktorët më të mirë të filmave kinematografikë Dramë:

Fituesi kryesor: Will Smith me King Richard

Denzel Washington, The Tragedy of Macbeth

Mahershala Ali me Swan Song

Javier Bardem, Being the Ricardos

Benedict Cumberbatch, The Power of the Dog

Aktorët më të mirë në Musical ose filmat Komedi:

Fituesja kryesore- Rachel Zegler me West Side Story.

Marion Cotillard, Annette

Alain Haim, Licorice Pizza

Jennifer Lawrence, Don’t Look Up

Emma Stone, Cruella

Aktorët më të mirë meshkuj në Musical ose filmat Komedi:

Fituesi kryesor: Andrew Garfield, Tick, Tick… Boom.

Leonardo DiCaprio, Don’t Look Up

Peter Dinklage, Cyrano

Cooper Hoffman, Licorice Pizza

Anthony Ramos, In the Heights

Aktoret më të mira në rolet dytësore:

Fituese kryesore: Ariana DeBose, West Side Story

Caitríona Balfe, Belfast

Kirsten Dunst, The Dog Power

Aunjanue Ellis, King Richard

Ruth Negga, Passing

Aktorët më të mirë në rolet dytësore ( Kategoria e meshkujve):

Fitues kryesor: Kodi Smit-McPhee, The Power of the Dog

Ben Affleck, The Tender Bar

Jamie Dornan, Belfast

Ciarán Hinds, Belfast

Troy Kotsur, CODA

Aktorët më të mirë në seritë televizive-dramë:

Fitues kryesor: Jeremy Strong me Succession

Brian Cox, Succession

Lee Jung-jae, Squid Game

Billy Porter, Pose

Omar Sy, Lupin

Aktoret më të mira në seritë televizive-Dramë:

Fituese kryesore: Michaela Jae Rodriguez, Pose

Uzo Aduba, In Treatment

Jennifer Aniston, The Morning Show

Christine Baranski, The Good Fight

Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale

Aktoret më të mira në seritë televizive-Musical ose Komedi:

Fituese kryesore: Jean Smart, Hacks

Hannah Einbinder, Hacks

Elle Fanning, The Great

Issa Rae, Insecure

Tracee Ellis Ross, Black-ish

Aktorët më të mirë në seritë televizive Musical ose Komedi ( kategoria meshkuj):

Fitues kryesor: Jason Sudeikis, Ted Lasso

Anthony Anderson, Black-ish

Nicholas Hoult, The Great

Steve Martin, Only Murders in the Building

Martin Short, Only Murders in the Building

Aktorët më të mirë në seritë e limituara ose filmat të prodhuar për transmetim në TV:

Fitues: Michael Keaton, Dopesick

Paul Bettany, WandaVision

Oscar Isaac, Scenes From a Marriage

Ewan McGregor, Halston

Tahar Rahmi, The Serpent

Aktoret më të mira në seritë e limituara ose filmat të prodhuar për transmetim në TV:

Fituese kryesore: Kate Winslet, Mare of Easttown

Jessica Chastain, Scenes From a Marriage

Cynthia Erivo, Genius

Elizabeth Olsen, WandaVision

Margaret Qualley, Maid

Aktorët më të mirë në rolet suportuese në seritë e limituara ose filma të prodhuar për transmetim në TV:

Fituese kryesore: Sarah Snook, Succession

Jennifer Coolidge, The White Lotus

Kaitlyn Dever, Dopesick

Andie MacDowell, Maid

Hannah Waddingham, Ted Lasso

Aktorët më të mirë në rolet suportuese në seriale të limituara, kategoria meshkuj:

Fitues: O Yeong-su, Squid Game

Billy Crudup, The Morning Show

Kieran Culkin, Succession

Mark Duplass, The Morning Show

Brett Goldstein, Ted Lasso.