Golden Globe Awards shpall listën e fituesve

Ceremonia e 80-të e çmimeve Golden Globe u zhvillua në The Beverly Hilton në Kaliforni, një ceremoni rikthimi për Shoqatën e Shtypit të Huaj të Hollivudit. Numri më i madh i çmimeve , duke përfshirë filmin më të mirë në kategorinë muzikore ose komedi, u fitua nga “The Spirits of Inniserin i Martin McDonough” . Filmi gjithashtu fitoi çmime për aktorin më të mirë në një komedi ose muzikal për Colin Farrell dhe skenarin më të mirë për McDonagh. Më poshtë gjeni listën e plotë të fituesve të Golden Globe.

 • Filmi më i mirë – Dramë

Avatar: Rruga e Ujit

Elvis

The Fabelmans – Fitues

Tar

Top Gun: Maverick

 • Filmi më i mirë – Komedi muzikore

Babylon

The Banshees of Inisherin – Fitues

Gjithçka Kudo Të gjitha në të njëjtën kohë

Qepë e qelqit: Një thikë e mistershme

Trekëndëshi i trishtimit

 • Seriali më i mirë televiziv – Drama

Better Call Saul

The Crown

House of the Dragon – Fitues

Shkëputja e Ozark

 • Seriali më i mirë televiziv – Muzikal ose komedi

Abbott Elementary – Fituesi

The Bear

Hacks

Only Murders in the Building

Wednesday

 • Seriali më i mirë antologjik ose filmi televiziv

Black Bird

Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Pam dhe Tommy

The Dropout

The White Lotus: Sicily – Fituesi

 • Aktori më i mirë në një serial televiziv – Drama

Jeff Bridges, The Old Man

Kevin Costner, Yellowstone – Fitues

Diego Luna, Andor

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Adam Scott, Severance

 • Aktori më i mirë në një film televiziv

Taron Egerton, Black Bird

Colin Firth, The Staircase

Andrew Garfield, Under the Baner of Heaven

Evan Peters, Monster: The Jeffrey Dahmer Story – Fitues

Sebastian Stan, Pam dhe Tommy

 • Aktorja më e mirë në një film televiziv

Jessica Chastain, George and Tammy

Julia Garner, Inventing Anna

Lily James, Pam and Tommy

Julia Roberts, Gaslit

Amanda Seyfried, The Dropout – Fitues

 • Aktorja më e mirë në rol dytësor në një film televiziv

Jennifer Coolidge, The White Lotus – Fituess

Claire Danes, Fleishman Is in Trouble

Daisy Edgar-Jones, Under the Baner of Heaven

Niecy Nash-Betts, Përbindësh: The Jeffrey Dahmer Story

Aubrey Plaza, The Lotus i bardhë

 • Aktori më i mirë në rol dytësor në një film televiziv

F Murray Abraham, The White Lotus

Domhnall Gleeson, The Patient

Paul Walter Hauser, Black Bird – Fitues

Richard Jenkins, Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Seth Rogen, Pam and Tommy

 • Skenari më i mirë

Todd Field, Tár

Tony Kushner & Steven Spielberg, The Fabelmans

Daniel Kwan, Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin – Fitues

Sarah Polley, Women Talking

 • Regjisori më i mirë

James Cameron, Avatar: The Way of Water

Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, Everywhere Everywhere All at Once

Baz Luhrmann, Elvis

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Steven Spielberg , The Fabelmans – Fitues

 • Filmi më i mirë i huaj

RRR (Indi)

All Quiet on the Western Front (Gjermani)

Argjentinë, 1985 (Argjentinë) – Fituesi

Mbylle (Belgjikë)

Vendimi për t’u larguar (Koreja e Jugut)

 • Aktorja më e mirë – Drama

Cate Blanchett, Tár – Fituese

Olivia Colman, Empire of Light

Viola Davis, The Woman King

Ana de Armas, Blonde

Michelle Williams, The Fabelmans

 • Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial televiziv

Elizabeth Debicki, The Crown

Hannah Einbinder, Hacks

Julia Garner, Ozark – Fituese

Janelle James, Abbott Elementary

Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary

 • Aktori më i mirë në rol dytësor

Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan, Everywhere Everywhere All at Once – Fitues

Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin

Brad Pitt, Babylon

Eddie Redmayne, The Good Nurse

 • Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever – Fituesi

Kerry Condon, The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once

Dolly De Leon, Treangle of Sadness

Carey Mulligan, tha ajo

 • Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial televiziv

John Lithgow, The Old Man

Jonathan Pryce, The Crown

John Turturro, Severance

Tyler James Williams, Abbott Elementary – Fitues

Henry Winkler, Barry

 • Rezultati më i mirë origjinal

Alexandre Desplat, Guillermo del Toro’s Pinocchio

Hildur Guðnadóttir, Women Talking

Justin Hurwitz, Babiloni – Fituesi

John Williams, The Fabelmans

Carter Burwell, The Banshees of Inisherin

 • Kënga më e mirë origjinale

Carolina, Taylor Swift (Where the Crawdads Sing)

Ciao Papa, Guillermo del Toro & Roeban Katz (Guillermo del Toro’s Pinocchio)

Hold My Hand, Lady Gaga dhe Bloodpop (Top Gun: Maverick)

Lift Me Up, Tems, Ludwig , Rihanna dhe Ryan Coogler (Black Panther: Wakanda Forever)

Naatu Naatu, Kala Bhairava, MM Keeravani, Rahul Sipligunj (RRR) – Fitues

 • Aktori më i mirë në një serial televiziv – Muzikal ose Komedi

Donald Glover, Atlanta

Bill Hader, Barry

Steve Martin, Only Murders in the Building

Martin Short, Only Murders in the Building

Jeremy Allen White, The Bear – Fitues

 • Aktorja më e mirë në një serial televiziv – Muzikal ose Komedi

Quinta Brunson, Abbott Elementary – Fituese

Kaley Cuoco, Stjuarduesja

Selena Gomez, Vetëm vrasjet në ndërtesë

Jenna Ortega, Wednesday

Jean Smart, Hacks

 • Aktori më i mirë – Muzikal ose Komedi

Diego Calva, Babylon

Daniel Craig, Glass Onion: A Knives Out Mystery

Adam Driver, White Noise

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin – Fitues

Ralph Fiennes, Menu

 • Aktorja më e mirë – Muzikal ose Komedi

Margot Robbie, Babylon

Anya Taylor-Joy, The Menu

Emma Thompson, Good Luck to You, Leo Grande

Lesley Manville, Mrs. Harris shkon në Paris

Michelle Yeoh, Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë – Fituesi

 • Filmi më i mirë i animuar

i Guillermo del Toro’s Pinocchio – Fituesi

Inu-Oh

Marcel the Shell With Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

Turning Red

 • Aktori më i mirë – Drama

Austin Butler, Elvis – Fituesi

Brendan Fraser, The Whale

Hugh Jackman, The Son

Bill Nighy, Living

Jeremy Pope, The Inspection

 • Aktorja më e mirë në një serial televiziv – Dramë

Emma D’Arcy, House of Dragon

Laura Linney, Ozark

Imelda Staunton, The Crown

Hilary Swank, Alaska Daily

Zendaya, Euphoria – Fituese