Gjyqi i humbur me Johnny Depp. Sa e pasur është Amber Heard për t’i paguar dëmshpërblimin

Pas gjyqit të famshëm mes Amber Laura Heard dhe ish bashkëshortit të saj Johnny Depp, ka patur interes të shtuar për pasurinë neto të Amber Heard dhe nëse ajo do mund të përballojë miliona dollarë dëmshpërblim që gjykata vendosi t’ja paguajë Johnny Depp, konkretisht 15 milionë dollarë.

-Si fillim kush është Amber Heard?

Amber Heard ka lindur më 22 prill 1986 në Austin të Texas-it. Ajo la shkollën e mesme për t’u transferuar në Los Angeles e për të ndjekur karrierën e aktrimit.

Heard nisi të luajë në filma si Friday Night Lights, North Country dhe Spin përpara debutimit të saj më të madh në vitin 2006 me “All the Boys Love Mandy Lane”. Suksesi i Heard vazhdoi me filma si Pineapple Express, The Joneses, Zombieland dhe Magic Mike XXL para debutimit të saj si Mera në ekskluzivitetin e Aquaman të DC Extended Universe në vitin 2018.

Në një intervistë me “Deadline” në vitin 2021, producenti Peter Safran shpjegoi pse ai vendosi ta mbante Heard për filmin e dytë të Aquaman, Aquaman and the Lost Kingdom, pavarësisht nga protestat e fansave të ish-bashkëshortit të saj Johnny Depp, për ta hequr atë nga ‘ekskluziviteti’. Ai tha se ka të bëjë me punën.

Në një intervistë me “Entertainment Weekly” në vitin 2020, Heard reagoi ndaj fushatave të fansave për ta hequr atë nga ekskluziviteti i Aquaman duke thënë:  “Thashethemet me pagesë dhe fushatat me pagesë në mediat sociale nuk diktojnë vendimet e kastit sepse nuk kanë bazë në realitet… Jam e emocionuar për të filluar punën vitin e ardhshëm”.

-Pra, sa është vlera neto e Amber Heard dhe sa fitoi ajo nga Aquaman?

Heard luajti rolin e Mera, princeshën e Xebel dhe Aquaman / të dashurën e Arthur Curry, në dy filma Aquaman: Aquaman i 2018 dhe Aquaman-the Lost Kingdom. Filmi i parë Aquaman u shfaq premierë në dhjetor 2018 dhe mblodhi fitime bruto 335.1 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, si dhe 812.6 milionë dollarë jashtë shtetit për një total prej 1.148 miliardë dollarësh në mbarë botën.

Suksesi i Aquaman e bëri filmin me fitimet më të larta dhe filmin me fitimin më të madh ndonjëherë të bazuar në një personazh kryesor komik, duke tejkaluar “The Dark Knight Rises” të vitit 2012, i cili arriti një fitim bruto prej 1.08 miliardë dollarësh.

Filmi mban gjithashtu rekordin për filmin e dytë me fitimin më të madh nga Warner Bros. Pictures pas Harry Potter and the Deathly Hallows të vitit 2011 – Pjesa 2, i cili fitoi një total prej 1,342 miliardë dollarësh.

-Gjyqi

Gjatë gjyqit për rastin e shpifjes me ish-bashkëshortin e saj Johnny Depp, Heard konfirmoi se ajo ishte paguar 1 milion dollarë për Aquaman dhe 2 milion dollarë për Aquaman and the Lost Kingdom, me bonuse bazuar në shfaqjet e filmave. Ajo gjithashtu konfirmoi se kontrata e saj ishte për një marrëveshje me tre filma, ku përfshihej edhe Justice League. Shifrat së bashku janë më pak se 15 milionë dollar që i detyrohet ish bashkëshortit.

-Pasuria neto e Amber Heard

Pasuria neto e Amber Heard është 8 milionë dollarë, sipas Celebrity Net Worth. Së bashku me fitimet nga filmat Aquaman, vlera neto e Amber Heard përfshin gjithashtu pagesën e saj për filma si Friday Night Lights, Pineapple Express, The Rum Diary (ku luan me ish-burrin e saj, Johnny Depp), Magic Mike XXL dhe Danish Girl, si dhe pjesa e saj e vogël në dy filma të tjerë të D.C. Extended Universe: Justice League 2017 dhe Justice League e Zack Snyder i vitit 2021.

Sipas Celebrity Net Worth, Heard u padit me 10 milionë dollarë për ndryshime të paautorizuara në skenarin e Magic Mike XXL. Ajo u kundërpërgjigj dhe u arrit një marrëveshje e pazbuluar mes tyre.

-Pasuria e Johnny Depp

Pasuria neto e Amber Heard është një pjesë tepër e vogël e asaj që vlen ish-bashkëshorti i saj, Johnny Depp.

Depp, i cili ka një pasuri prej 150 milionë dollarësh dhe Heard filluan të takoheshin në vitin 2012 dhe u martuan në vitin 2015. Heard bëri kërkesë për divorc nga Depp në vitin 2016 dhe mori një urdhër ndalimi të përkohshëm kundër tij, duke pretenduar në gjykatë se ai e kishte abuzuar verbalisht dhe fizikisht shpesh duke qenë nën ndikimin e drogës ose alkoolit.

Një marrëveshje u arrit po atë vit dhe divorci i Heard dhe Depp u finalizua në vitin 2017.

Sipas E! News, Heard kërkoi 50,000 dollarë në muaj si mbështetje bashkëshortore nga Depp bazuar në “mënyrën e saj të jetesës martesore”, megjithatë, avokati i saj më vonë e tërhoqi këtë kërkesë.

TMZ gjithashtu raportoi në atë kohë se Depp dhe Heard arritën një marrëveshje prej 7 milionë dollarësh për divorcin e tyre. Depp pagoi një pjesë të asaj shume duke dhuruar fonde në Spitalin e Fëmijëve të Los Angeles në emër të Heard. Ai ra dakord t’i paguante Heard-it pjesën tjetër të 6.8 milionë dollarëve, gjatë 15 muajve duke filluar nga dhjetori 2016.

Në një deklaratë për E! News, një përfaqësues i Heard përgëzoi Depp për dhurimin e tij në ACLU dhe Spitalin e Fëmijëve të Los Angeles por tha se ish-bashkëshorti i saj duhet të “nderojë me shumën e plotë duke dhuruar 14 milionë dollarë për bamirësi.

Në vitin 2021, Depp i kërkoi gjykatës të tregonte prova që Heard dhuroi para për bamirësi në ACLU dhe Spitalin e Fëmijëve në Los Angeles. Avokatët u përgjigjën duke deklaruar se ajo nuk kishte bërë “asgjë të pandershme” me donacionet e saj si për ACLU ashtu edhe për Spitalin e Fëmijëve të Los Angeles.

Në vitin 2019, Depp – të cilit iu kërkua të jepte dorëheqjen nga roli i tij në ekskluzivitetin e Fantastic Beasts pas pretendimeve të abuzimit ndaj Heard – e paditi aktoren për 50 milionë dollarë për shpifje për një op-ed të vitit 2018 që ajo shkroi për përvojën e saj si viktimë e dhunës në familje në The Washington. Post, duke pretenduar se ajo ishte dhunuar në marrëdhënien e tyre.

Heard e kundërshtoi Depp për 100 milionë dollarë në vitin 2020, duke pretenduar se ai kishte drejtuar “një fushatë ngacmimi nëpërmjet Twittersi  dhe duke orkestruar peticione në internet në përpjekje për ta pushuar atë nga puna”, nga roli në Aquaman dhe partneritetin e saj me L’Oréal.

Depp më vonë konfirmoi në gjykatë se filmi të cilit i referohej ishte Aquaman. Një peticion i Change.org për të hequr Heard nga roli i saj në Aquaman and the Lost Kingdom mori më shumë se 1.5 milion nënshkrime në vitin 2020. Peticioni u krijua pasi Depp-it iu kërkua të jepte dorëheqjen nga roli i tij në Fantastic Beasts.

Gjyqi për shpifje të Heard dhe Depp filloi në prill 2022 dhe përfundoi në qershor 2022. Vendimi u shpall më 1 qershor 2022, ku juria e shpalli Heard-in fajtore për të tre çështjet e shpifjes.

Heard u urdhërua t’i paguante Depp-it 10 milionë dollarë si dëmshpërblim dhe 5 milionë dollarë të tjera, me një total prej 15 milionë dollarësh.

Sa i përket kundërpadisë së Heard kundër Depp – në të cilën ajo e kundërshtoi atë për 100 milionë dollarë për pretendimin se deklarimet e saj ishin të rreme – Depp u shpall fajtor për vetëm një akuzë.

Ai u urdhërua të paguante 2 milionë dollarë si dëmshpërblim dhe zero dollarë si dëmshpërblim shtesë ndëshkues.

Në një deklaratë pas vendimit, Heard e quajti fundin e gjyqit “zhgënjyes” dhe një “pengesë” për grate dhe nënkuptoi se beteja nuk ka përfunduar.

*Artikulli i Sky Castle përkthyer dhe përshtatur në shqip nga Tibo News.