Gjykata e shpall Kevin Spacey të pafajshëm për akuzat e abuzimit seksual

Aktori Kevin Spacey u shpall i pafajshëm të enjten për akuzat për sulm seksual ndaj tre burrave 17 vite më parë.

I veshur me syze dhe një kostum blu të hapur, dy herë fitues i Oskarit, Spacey u ul në bankën e të akuzuarve gjatë seancës 20-minutëshe.

“Faleminderit,” i tha ai gjyqtarit në fund të seancës pasi iu dha lirimi pa kusht.

Ishte shansi i tij i parë për t’iu përgjigjur zyrtarisht pesë akuzave për abuzim seksual kundër disa burrave.

Spacey, 62 vjeç, u akuzua në mes të qershorit për katër akuza për sulm seksual ndaj tre burrave dhe një akuzë për përfshirjen e një personi në aktivitet seksual pa pëlqim.

Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës britanike tha në një njoftim për shtyp në fillim të këtij viti, se veprat penale supozoheshin të kishin ndodhur midis 2005 dhe 2013 në Londër dhe Gloucestershire, një qark rreth 100 milje në perëndim të kryeqytetit britanik. Viktimat tani janë në të 30-at dhe 40-at e tyre.

Aktori shërbeu si drejtor artistik në Teatrin Old Vic të Londrës nga 2004 deri në 2015. Një hetim i brendshëm në teatër në vitin 2017 pa 20 ish-aktorë dhe personel të paraqitur me akuza të ngjashme për sjellje të papërshtatshme.

Spacey, i cili fitoi një çmim Oscar për aktorin më të mirë në rol dytësor për filmin “The Usual Suspects” të vitit 1995 dhe një Oscar për aktorin kryesor për filmin “American Beauty” të vitit 1999, u lirua me kusht dhe u lejua të kthehej në Shtetet e Bashkuara pas një seance dëgjimore paraprake muajin e kaluar.

Karriera e famshme e Spacey u ndal papritur në vitin 2017, kur aktori Anthony Rapp akuzoi yllin se e kishte sulmuar atë në një festë në vitet 1980, kur Rapp ishte ende i mitur. Spacey i mohon akuzat.

Një vit më pas, Spacey u akuzua për sulm të pahijshëm në Nantucket, Massachusetts, në një incident që përfshinte djalin adoleshent të një ish-prezantuesi të lajmeve të TV Boston. Spacey u deklarua i pafajshëm dhe akuza u hoq kur viktima e supozuar tërhoqi padinë civile.

Rrjedha e akuzave e ka prishur karrierën e Spacey-t dhe e pa atë të largohet nga shfaqja e suksesshme e Netflix “House of Cards” dhe filmi i Ridley Scott “All the Money in the World”.