Giorgia Meloni afër fitores, a do të fitojë e djathta ekstreme?

Liderja e vëllezërve të Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme që duket se do ta vendosin atë si kryeministren e parë femër të Italisë, duke udhëhequr qeverinë e ekstremit të djathtë që nga epoka fashiste e Benito Musolinit.

Duke iu drejtuar mediave dhe mbështetësve në orët e para të mëngjesit të së hënës, Meloni tha se ishte një natë krenarie.

“Është një fitore që dua t’ia kushtoj të gjithëve që nuk janë më me ne dhe e dëshirojnë këtë natë,” tha ajo. “Duke filluar nga nesër ne duhet të tregojmë vlerën tonë. Italianët na zgjodhën dhe ne nuk do t’i tradhtojmë, siç nuk e kemi bërë kurrë,” tha ajo.

Rezultatet paraprake vendosin një aleancë të partive të ekstremit të djathtë, të udhëhequr nga partia Vëllezërit e Italisë së Melonit, në rrugën e duhur për të fituar të paktën 44% të votave, sipas Ministrisë së Brendshme italiane.

Me 63% të votave të numëruara, partia konservatore Vëllezërit e Italisë kishte fituar të paktën 26%, me partnerët e koalicionit, Ligën, të udhëhequr nga Matteo Salvini, duke marrë rreth 9% dhe Forza Italia e Silvio Berlusconit që shënoi mbi 8%. Rezultatet përfundimtare priten më vonë sot, por duhen javë që të formohet një qeveri e re.

Meloni hyri në skenën e mbushur me mbështetës në vitin 2006 dhe bashkëthemeloi Vëllezërit e Italisë në 2012, një parti, axhenda e së cilës i ka rrënjët në euroskepticizmin dhe politikat kundër imigracionit.

Në zgjedhjet e fundit në 2018, partia fitoi vetëm 4.5% të votave, por popullariteti i saj është rritur në vitet e fundit.

Duke festuar rezultatet e hershme të dielën në mbrëmje, Salvini tha në Twitter: “Qendra e djathtë në avantazh të qartë si në Dhomë ashtu edhe në Senat! Do të jetë një natë e gjatë, por tashmë dua të them FALEMINDERIT.”

Meloni ndryshon nga liderët partnerë të koalicionit për çështjen e Ukrainës. Ndërsa Berlusconi dhe Salvini kanë thënë të dy se do të dëshironin të rishikonin sanksionet kundër Rusisë për shkak të ndikimit të tyre në ekonominë italiane, Meloni ka qenë e palëkundur në mbështetjen e saj për mbrojtjen e Ukrainës.

Një nënë 45-vjeçare nga Roma, Meloni është thellësisht konservatore, haptazi kundër LBGT dhe ka kërcënuar se do të vendosë në shqyrtim bashkime të të njëjtit seks, të cilat u legalizuan në Itali në vitin 2016. Ajo e ka quajtur gjithashtu abortin një “tragjedi”, duke rritur frikën për të ardhmen e të drejtave të grave në vend.

Rezultatet paraprake treguan se koalicioni i qendrës së majtë, i udhëhequr nga Partia Demokratike e krahut të majtë dhe partia centriste + Evropa kishte fituar rreth 22% të votave, ndërsa oferta e ish-kryeministrit Giuseppe Conte për të ringjallur Lëvizjen Pesë Yjet duket se ka qenë e pasuksesshme, me rreth 15%.

Në një postim në Facebook, Conte premtoi të udhëheqë një “opozitë të pakompromis”.

“Ne do të jemi posti i agjendës progresive kundër pabarazive, për të mbrojtur familjet dhe bizneset në vështirësi, për të mbrojtur të drejtat dhe vlerat e Kushtetutës sonë,” ka shkruar ai.

Debora Serracchiani e Partisë Demokratike gjithashtu pranoi humbjen herët në mëngjes të hënën, duke i quajtur rezultatet një “mbrëmje të trishtë për vendin”.

“Padyshim që në dritën e të dhënave të deritanishme nuk mund të mos ia atribuojmë fitoren djathtas të zvarritur nga Giorgia Meloni. Është një mbrëmje e trishtuar për vendin”, u tha Serracchiani gazetarëve.

Zgjedhjet e parakohshme kombëtare të së dielës u shkaktuan nga grindjet e brendshme partiake që sollën kolapsin e qeverisë së kryeministrit Mario Draghi në korrik.

 

*TiboNews