Fundoset varka me emigrantë, 86 viktima

Të paktën 86 emigrantë kanë vdekur pasi anija me të cilën po udhëtonin u mbyt në brigjet e Sirisë të enjten, njoftuan mediat shtetërore të vendit.

Njëzet të mbijetuar u dërguan në spital, ndërsa ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për pasagjerët e zhdukur.

Zyrtarët thanë se shtetas libanezë, sirianë dhe palestinezë, përfshirë gra dhe fëmijë, besohet të jenë në mesin e 120 deri në 150 personave në bord.

Nuk dihet se çfarë e shkaktoi aksidentin.

Zyrtarët shtuan se anija ishte nisur nga Minyeh, një qytet pranë qytetit port libanez të Tripolit, përpara se të mbytej pranë ishullit sirian Arwad, afër Tartus.

Varka besohet se ishte nisur për në Qipro kur u mbyt.

Tartus, ku janë transportuar të mbijetuarit, është rreth n50 km në veri të Tripolit. Agjencia siriane e lajmeve Sana tha se autoritetet do të transferojnë trupat e viktimave të paidentifikuara në pikën kufitare për t’ia dorëzuar Kryqit të Kuq Libanez.

Libani pret rreth 1.5 milionë refugjatë sirianë dhe pothuajse 14,000 nga vende të tjera, sipas Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët (UNHCR), numri më i madh i refugjatëve për frymë në botë.

Megjithatë, vendi po përballet me një krizë të rëndë ekonomike, të nxitur nga Covid-19 dhe shpërthimi i portit të Bejrutit në vitin 2020, me më shumë se 80% të popullsisë që lufton për të përballuar ushqimin dhe ilaçet.

Situata ka një ndikim të rëndë në popullsinë emigrante të vendit, shumë prej të cilëve po zgjedhin të ikin diku tjetër, përfshirë Evropën.

Vitin e kaluar, Libani pa një rritje të madhe të numrit të emigrantëve që përdorin brigjet e tij për të udhëtuar në Evropë. Sipas shifrave të OKB-së, largimet nga vendi gati u dyfishuan në vitin 2021 nga viti 2020.

Dhe këtë vit kalimet janë rritur me më shumë se 70% krahasuar me të njëjtën kohë të vitit të kaluar, thanë vëzhguesit ndërkombëtarë.

Në fillim të këtij muaji, gjashtë persona, përfshirë fëmijë, u vranë kur një varkë që transportonte emigrantë nga Libani në Evropë u fundos në brigjet e Turqisë. Roja bregdetare e vendit tha se 73 emigrantë nga katër varka ishin shpëtuar.

 

*TiboNews