Fundi i karrierës së Roger Federer, ai dhe Nadal nuk mbajnë dot lotët

Ndoshta ishte muzika që nxiti emocionet, me këngëtaren britanike Ellie Goulding që solli në përfundim një natë të paharrueshme në Londër, ose ndoshta ishin kujtimet, dhe ka plot nga ato që ndahen mes këtyre të mëdhenjve të tenisit, që janë nxjerrë në pah.

Ndërsa Nadal u ul përkrah mikut dhe rivalit të tij të madh në O2 Arena të premten mbrëma, dyshja qanë. Tifozët brohoritën emrin e Federer, dyshja u përqafuan dhe Federer mori një ovacion të fundit. Nuk kishte dyshim se kjo ishte ndeshja e fundit profesionale e të madhit zviceran.

“Për mua, ka qenë një nder i madh të jem pjesë e këtij momenti të mahnitshëm të historisë së sportit tonë dhe në të njëjtën kohë shumë vite duke ndarë shumë gjëra së bashku”, tha spanjolli për Federerin, pas dyshja humbi ndeshjen e tyre të dyfishtë të Laver Cup ndaj dyshes amerikane Jack Sock dhe Frances Tiafoe.

Federer dhe Nadal luajtën me njëri-tjetrin 40 herë në një nga rivalitetet më të mëdha të sportit, me ndeshjen më të paharrueshme që ishte finalja emocionuese e Wimbledonit të vitit 2008, të cilën Nadal e fitoi në setin final. Konsiderohet ende si një nga ndeshjet më të mëdha të tenisit të të gjitha kohërave.

Pavarësisht betejave në fushë, megjithatë, dyshja mbeten miq.

“Unë mendoj se çdo vit marrëdhënia personale bëhet më e mirë dhe më e mirë, çdo ditë,” u tha 36-vjeçari Nadal gazetarëve. “Mendoj se në një farë mënyre ne e kuptojmë se në fund kemi shumë gjëra të ngjashme. Ne i qasemi jetës ndoshta njësoj.

“Në fushë ne kemi stile krejtësisht të kundërta dhe kjo është ajo që ndoshta i bën ndeshjet tona dhe rivalitetin tonë ndoshta një nga më të mëdhatë dhe më interesantet.

“Shumë krenar që jam pjesë e karrierës së tij në një farë mënyre. Por edhe më i lumtur për të përfunduar karrierën tonë si miq pas gjithçkaje që ndamë në fushë si rivalë.”

Federer, ish-numri një i botës dhe një lojtar që do të mbahet mend si një nga kampionët më të mëdhenj të çdo sporti, e përshkroi karrierën e tij profesionale 25-vjeçare si një “udhëtim perfekt”.

“Më duket si një festë. Doja të ndihesha kështu në fund dhe kjo është pikërisht ajo që shpresoja, ndaj faleminderit”, tha ai gjatë një fjalimi emocionues.

“Ka qenë një udhëtim i përsosur dhe unë do ta bëja përsëri nga e para.”

41-vjeçari Federer falënderoi gjithashtu gruan e tij, Mirka, për mbështetjen e saj.

“Të gjithë janë këtu, djemtë dhe vajzat. Gruaja ime ka qenë kaq mbështetëse. Ajo mund të më kishte ndaluar shumë kohë më parë, por nuk e bëri”, tha Federer.

“Ajo më mbajti dhe më lejoi të luaja, kështu që është e mrekullueshme. Faleminderit.”

 

*TiboNews