Frutat dhe perimet që mund t’i shtoni në ujin tuaj detoks

Faktorë të tillë si dieta e parregullt, pagjumësia, lodhja, stresi mund të bëjnë që sistemi juaj tretës të funksionojë në mënyrë të çorientuar.

Sidomos ndryshimi i dietës dhe konsumimi i disa ushqimeve mund të krijojë një ndjenjë fryrjeje dhe parehatie në trup.

Në momente të tilla, duke përgatitur pije me perime dhe fruta të freskëta të stinës, mund të rregulloni sistemin tuaj të tretjes, të shpëtoni nga fryrjet e stomakut dhe të ndiheni më energjikë.

Nëse nuk keni kohë të përgatisni vetë smoothie, disa perime dhe fruta që mund t’i hidhni në ujin tuaj të pijshëm mund të ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi juaj.

Si më poshtë rendisim perimet dhe frutat e shëndetshme që mund t’i shtoni në ujin tuaj të pijshëm:

  • Majdanoz
  • Limon
  • Lëvorja e kanellës
  • Mollë
  • Kastravec
  • Luleshtrydhe
  • Nenexhik
  • Kërcelli i selinos
  • Xhenxhefil