Frutat dhe perimet që ju duhen për një imunitet të fortë

Sezoni i të ftohtit dhe gripit bën që imuniteti të jetë në fokusin e të gjithëve, por në fakt kur nuk është i rëndësishëm shëndeti ynë? Shumë persona i drejtohen suplementeve për të përmbushur disa nga nevojat e sistemit imunitar, por ka një listë me ushqime që duhen për të forcuar imunitetin në çdo periudhë të vitit.

Frutat dhe perimet janë natyrisht të pasura me një sërë lëndësh ushqyese që ndihmojnë imunitetin dhe trupin të luftojë bakteret dhe viruset që na bëjnë të sëmuremi. Këtu janë disa nga frutat dhe perimet më të mira të të gjitha kohërave që duhen konsumuar për një super imunitet, bazuar në lëndët ushqyese të tyre.

Specat e kuq

Brokoli

Qitro

Spinaq

Manaferra

Avokado

Xhenxhefil

Kivi

Hudhra