Francezi 62 vjeçar që mbijetoi 16 orë në oqean

Një francez i moshuar ka mbijetuar 16 orë në det duke përdorur një flluskë ajri brenda varkës së tij të përmbysur.

62-vjeçari u shpëtua nga ujërat e akullta të Oqeanit Atlantik nga roja bregdetare spanjolle, e cila e cilësoi këtë si “të pamundur”.

Roja bregdetare e Spanjës gjeti varkën me vela 12 metra me fytyrë poshtë, pasi mori një sinjal shqetësimi në mbrëmjen e së hënës vonë.

Megjithatë, marinarit iu desh të priste deri në mëngjes për një shpëtim, sepse deti ishte shumë i trazuar.

Varka, e quajtur Jeanne Solo Sailor, dërgoi thirrjen për ndihmë 22 kilometra nga ishujt Sisargas pranë rajonit veriperëndimor të Galicisë të Spanjës.

Ai ishte nisur një ditë më parë nga kryeqyteti portugez, Lisbona.

Tre helikopterë dhe një anije shpëtimi u përpoqën për të shpëtuar njeriun, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, pasi morën sinjalin në orën 20:23 me kohën lokale.

Një nga helikopterët zbuloi anijen e përmbysur ndërsa dielli po perëndonte dhe dërgoi një zhytës për të kontrolluar për shenja jete.

Francezi goditi pjesën e brendshme të anijes së tij për të njoftuar shpëtimtarët se ishte gjallë. Ai u gjet i veshur me një kostum mbijetese neopreni dhe i zhytur në ujë deri në gjunjë.

Deti në këtë pikë ishte shumë i trazuar për të tentuar shpëtimin dhe dukshmëria ishte e ulët.

Anëtarët e rojës bregdetare i bashkëngjitën anijes tullumbace lëvizëse për ta ndaluar atë të zhytej në ujërat e ngrirë dhe pritën deri në mëngjes.

Dy zhytës notuan nën varkë për të ndihmuar në lirimin e marinarit të nesërmen.

Vicente Cobelo, një anëtar i ekipit të operacioneve speciale të rojës bregdetare, tha për mediat spanjolle se burri më pas u hodh në ujin e ngrirë dhe notoi nën varkë për të arritur te shpëtimtarët e tij.

“Me iniciativën e tij ai u fut në ujë dhe u zhyt lirisht, i ndihmuar nga zhytësit të cilët duhej ta tërhiqnin sepse ishte e vështirë për të të dilte me kostumin e tij”, tha Cobelo.

Zhytësit në rojet bregdetare e përshkruan operacionin si “të pamundur”.

Burri u transportua me helikopter në një vend të sigurt dhe u dërgua në spital për kontrolle dhe u lirua menjëherë më pas pa asnjë problem.

 

*TiboNews