Foshnja që lindi pak minuta para tërmetit vdekjeprurës në Marok

Foshnja e gruas nga Maroku, Hatixhe nuk ka ende një emër, por shtëpia e saj e parë është një tendë buzë rrugës.

Ajo ka lindur vetëm disa minuta para se tërmeti vdekjeprurës të godiste mbrëmjen e së premtes.

Megjithëse nëna dhe vajza ishin të padëmtuara, spitali në Marrakesh ku ata ndodheshin u evakuua. Pas një kontrolli të shpejtë, atyre iu kërkua të largoheshin vetëm tre orë pas lindjes.

Me të porsalindurin e tyre, Hatixhe dhe burri i saj u përpoqën të merrnin një taksi herët të shtunën për në shtëpinë e tyre në Taddart në malet e Atlasit, rreth 65 km nga Marrakesh.

Por gjatë rrugës për atje ata konstatuan se rrugët ishin të bllokuara nga rrëshqitjet e dheut dhe arritën deri në fshatin Asni. Familja që nga ajo kohë jeton në një tendë buzë rrugës kryesore.

“Nuk kam marrë asnjë ndihmë nga autoritetet,”  tregon ajo, duke mbajtur fëmijën e saj në krahë.

Që atëherë, ata kanë arritur të ndërtojnë një tendë bazë. Hatixheja tregon se ka vetëm një komplet rrobash për fëmijën.

Shtëpia e tyre është dëmtuar rëndë dhe ata nuk e dinë se kur mund të kenë një vend të përshtatshëm për të qëndruar.

Ekipet e shpëtimit në Marok kanë përdorur duart e tyre për të gërmuar për të mbijetuar, pas një tërmeti të fuqishëm të premten që mori më shumë se 2000 jetë.

Qeveria marokene thotë se ka pranuar ndihma nga katër vende deri më tani – Britania, Spanja, Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Tërmeti i së premtes, më vdekjeprurësi në 60 vjet, goditi poshtë fshatrave në malet e Atlasit të Lartë në jug të Marrakeshit.

Tërmeti në Marok ishte i magnitudës 6.8 të shkallës Rihter.