Forcat izraelite vrasin 2 persona të armatosur palestinezë

Mijëra palestinezë morën pjesë në një procesion funerali të dielën (24 korrik) për dy persona të armatosur të vrarë më herët gjatë ditës nga forcat izraelite të sigurisë në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Luftëtarët, të pretenduar si anëtarë nga Brigada e Dëshmorëve Fatah Al-Aksa, vdiqën në një përleshje para agimit në një shtëpi në Nablus.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se gjashtë të tjerë u plagosën.

Policia tha se forcat izraelite të sigurisë në një bastisje të dukshme arrestimi të një të dyshuari të kërkuar u sulmuan.

Ata, citojnë, “u përgjigjën me zjarr të vërtetë dhe mjete të tjera deri në neutralizimin e terroristëve brenda shtëpisë dhe në çatinë e saj”.

Duke shkruar në Twitter Hussein al-Sheikh, një zyrtar i lartë palestinez, dënoi atë që ai e përshkroi si një krim të kryer nga “forcat pushtuese”.

Forcat izraelite kanë shtuar bastisjet në Bregun Perëndimor në muajt e fundit pasi burra nga zona kryen sulme vdekjeprurëse në rrugë në Izrael.

Bisedimet e paqes të ndërmjetësuara nga SHBA-të që synonin krijimin e një shteti palestinez në Jerusalemin Lindor, Bregun Perëndimor dhe Gaza u shembën në vitin 2014 dhe nuk kanë treguar asnjë shenjë ringjalljeje.

Më vete të dielën, marina izraelite qëlloi mbi një anije peshkimi të akuzuar për kontrabandë me furnizime të Hamasit nga Egjipti pasi dy anëtarët e ekuipazhit të saj u arratisën.

Një zëdhënës ushtarak tha se anija ishte larguar nga kordoni detar i Izraelit në Gaza, i cili drejtohet nga Hamasi.

Marina qëlloi mbi varkën pasi ajo nuk i dëgjoi urdhrat për të ndaluar, tha ushtria, duke shtuar se ajo mbante furnizime të papërcaktuara për Hamasin.

Kryetari i sindikatës së peshkatarëve palestinezë tha se akuza të tilla në të kaluarën kanë rezultuar të pabaza.

Sindikata tha se dy anëtarët e ekuipazhit ishin hedhur në ujë dhe kishin notuar në breg përpara se anija të shkatërrohej.