Fluturim i vështirë mbi Atlantik, 11 të plagosur për shkak të turbulencave

Njëmbëdhjetë persona u plagosën në një fluturim nga Barbados në Mançester mbi Atlantik. Siç raporton Daily Mail, fluturimi u nis në mesnatën e 23-24 dhjetorit, me britanikët që ktheheshin në shtëpi për Krishtlindje. Rreth 2.5 orë pas ngritjes, megjithatë, fluturimi ra në hapësira të mëdha ajrore në një lartësi prej 38,000 këmbësh, duke shkaktuar panik.

Madje, piloti u detyrua të ndryshonte kurs dhe të ulej në Bermuda, pasi pati lëndime në pasagjerë. Kur avioni u ul me 225 pasagjerë dhe 13 anëtarë të ekuipazhit, u zbulua se njëmbëdhjetë persona u plagosën rëndë dhe u dërguan në spital.

Të gjithë u detyruan të kalonin Krishtlindjet në ishullin e Karaibeve dhe të plagosurit në spital. Ende nuk dihet gjendja e tyre shëndetësore, megjithatë ishte planifikuar një fluturim i ri për t’u kthyer në Angli këtë të martë.