Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO

Presidenti dhe kryeministri i Finlandës kanë bërë thirrje që vendi të aplikojë për anëtarësim në NATO “pa vonesë”.

Sauli Niinisto dhe Sanna Marin thanë në një deklaratë të përbashkët se prisnin një vendim në ditët në vijim, raporton BBC.

Masa vjen në mes të një rritjeje të mbështetjes publike për anëtarësimin në NATO pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Finlanda ndan një kufi prej 1,300 km (810 milje) me Rusinë. Deri më tani, ajo ka qëndruar jashtë NATO-s për të shmangur antagonizimin e fqinjit të saj lindor.

Finlanda do të shpallë zyrtarisht vendimin e saj të dielën pasi të jetë shqyrtuar nga Parlamenti dhe figura të tjera të larta politike.

Suedia ka thënë se do të shpallë një vendim të ngjashëm në të njëjtën ditë.

Rusia ka kërcënuar me masa të paspecifikuara nëse të dy qeveritë braktisin politikën e tyre të gjatë të mos-angazhimit ushtarak.

Por Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ai pret që procesi i anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës të ndodhë “mjaft shpejt”.

A po shkojnë Finlanda dhe Suedia nga neutrale në NATO?

Çfarë është NATO dhe a mund të anëtarësohen Finlanda dhe Suedia?

A është zgjerimi nordik i NATO-s një kërcënim apo nxitje për Evropën?

Presidenti Niinisto dhe kryeministri Marin thanë në deklaratën e tyre se kishin dashur t’i jepnin hapësirë publike diskutimit për këtë çështje, por se koha për një vendim po afrohej.

“Anëtarësimi në NATO do të forconte sigurinë e Finlandës. Si një anëtare e NATO-s, Finlanda do të forconte të gjithë aleancën e mbrojtjes. Finlanda duhet të aplikojë për anëtarësim në NATO pa vonesë”, tha ai.

Duke folur më vonë me gazetarët, Niinisto fajësoi Rusinw pwr pushtimin e Moskës.

“Aderimi në NATO nuk do të ishte kundër askujt. Ju e shkaktuat këtë. Shikoni në pasqyrë”, tha ai.

Një sondazh i opinionit javën e kaluar vendosi mbështetjen në Finlandë për anëtarësimin në NATO në 76%, me 12% kundër, një luhatje e madhe drejt anëtarësimit që përpara pushtimit.

Finlanda dhe BRSS ishin në anët e kundërta në Luftën e Dytë Botërore.

Por Finlanda humbi 10% të territorit të saj në marrëveshjen përfundimtare të paqes dhe mbeti e paangazhuar gjatë gjithë Luftës së Ftohtë.

Pranimi i saj në NATO do të dyfishonte më shumë se gjatësinë e kufijve të Rusisë me aleancën. Suedia nuk ka kufi me Rusinë.