Finalistja e Mis Anglisë, e para që konkurron pa grim

Finalistja e Miss England është bërë mbretëresha e parë e bukurisë që konkurron pa grim në historinë gati shekullore të konkursit.

Melisa Raouf, një studente kolegji 20-vjeçare nga Londra jugore, sfiloi në gjysmëfinalen e konkursit të hënën pasi zgjodhi një pamje pa grim. Tani, ajo do të garojë në finale këtë tetor për kurorën.

“Kjo do të thotë shumë për mua pasi ndjej se shumë vajza të moshave të ndryshme përdorin grim sepse ndihen nën presion për ta bërë këtë”, tha Raouf në një intervistë.

“Nëse dikush është i lumtur në lëkurën e tij, ne nuk duhet të detyrohemi të mbulojmë fytyrën me grim. Të metat tona na bëjnë ata që jemi dhe kjo është ajo që e bën çdo individ unik,” shtoi ajo.

Raouf tha se, megjithëse filloi të grimohej në moshë të re, ajo vendosi t’i shmangej traditës për konkursin.

“Kurrë nuk kam ndjerë se i kam përmbushur standardet e bukurisë. Së fundmi kam pranuar që jam e bukur në lëkurën time dhe për këtë arsye vendosa të konkurroj pa grim”, ka shpjeguar ajo në intervistë.

Në maj, Raouf postoi një selfie në Instagram nga raundi i “fytyrës së zhveshur” të konkursit, duke shkruar se ajo “po mbështeste njollat ​​dhe papërsosmëritë”.

Angie Beasley, drejtoresha e Miss Anglia, tha në një deklaratë të premten: “Ne prezantuam raundin e modelit “Bare Face Top Model” në 2019 pasi shumica e konkurrentëve po dërgonin imazhe të modifikuara, me shumë grim dhe ne donim të shihnim personin e vërtetë pas grimit.”

Sipas organizatorëve, Raouf planifikon të dalë sërish me fytyrë pa grim në finalen kombëtare në tetor.

“Ne i urojmë asaj fat në Mis Anglia, është një gjë shumë e guximshme të bësh kur të gjithë të tjerët janë të grimuar, por ajo po u dërgon një mesazh të rëndësishëm vajzave të reja”, shtoi Beasley.

 

*TiboNews