Festimet globale për Ditën e Pavarësisë së Ukrainës

Në mbarë botën, ukrainasit dhe mbështetësit e tyre festuan 31-vjetorin e pavarësisë së vendit nga sundimi sovjetik, me të mërkurën që shënon gjithashtu 6 muaj që kur Rusia pushtoi fqinjin e saj perëndimor, duke shkaktuar konfliktin më të madh të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në Berlin, disa mijëra ukrainas shënuan Ditën e Pavarësisë me një “Paradë Lirie” nëpër qytet.

Një flamur i madh ukrainas u shpalos në sheshin kryesor të Brukselit, ndërsa festime të tjera u zhvilluan në të gjithë Evropën, nga Greqia, në Poloni, në Irlandë, me festimet në Ukrainë të anuluara për shkak të frikës së sulmeve të shtuara ruse.

Udhëheqësit botërorë gjithashtu reaguan.

Presidenti francez Emmanuel Macron në një fjalim u premtoi ukrainasve mbështetje afatgjatë.

“Në këtë 31-vjetor të pavarësisë suaj, ju mund të jeni krenarë, në këtë vit të 31-të të jetës moderne të vendit tuaj, të kufijve të tij dhe të rezistencës së tij të jashtëzakonshme këto gjashtë muajt e fundit.”

Dhe vetëm dy javë para se të largohej nga detyra, kryeministri britanik Boris Johnson bëri një vizitë të papritur në Kiev të mërkurën, duke premtuar 63.5 milionë dollarë më shumë ndihmë ushtarake.

Përtej Atlantikut, Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi gati 3 miliardë dollarë për armë dhe pajisje për Ukrainën, paketa më e madhe e ndihmës e Uashingtonit deri më sot. Një zëdhënës i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë tha se Biden do të telefonojë presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy të enjten.

Vetë Zelenskiy u shfaq në video në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së në Nju Jork dhe tha se Rusia lëshoi ​​raketa në një stacion hekurudhor në Ukrainë, duke rezultuar në lëndime dhe vdekje.

“Kjo është jeta jonë çdo ditë. Kështu u përgatit Rusia për këtë seancë të OKB-së”.

Ambasadori rus Vassily Nebenzia në seancën e OKB-së përsëriti arsyetimin e Moskës për veprimet e saj, duke thënë se ishte i nevojshëm një “operacion special” për të “denazifikuar dhe çmilitarizuar” Ukrainën.

Në gjashtë muajt e parë të saj, lufta ka vrarë mijëra civilë dhe ushtarë, ka detyruar më shumë se një të tretën e 41 milionë ukrainasve të largohen nga shtëpitë e tyre, ka lënë qytete në gërmadha dhe ka tronditur ekonominë globale, duke krijuar mungesa të drithërave ushqimore thelbësore dhe duke u rritur çmimet e energjisë.

Qëndrimi i Moskës është hedhur poshtë nga Ukraina dhe Perëndimi si një pretekst i pabazë për një luftë pushtuese imperialiste.

 

*TiboNews