AlbanianEnglish

Ferrari me risi për Botërorin e Formula 1

Ferrari ka prezantuar makinën e re, me të cilën do të garojë në Botërorin e Formula 1 të këtij viti.

Njëvendëshja e Charles Leclerc dhe Carlos Sainz quhet F1-75.

Ajo është makina e shtatë që prezantohet, pas Haas, Red Bull, Aston Martin, McLaren, AlphaTauri dhe Williams.

Gjëja e parë që të bie në sy te Ferrari i ri është “hunda” shumë e hollë.

“Është një makinë radikale, ndryshe dhe e bukur”, tha spanjolli Sainz gjatë prezantimit.

Ferrari në Formula 1 është paraqitur në vitin 1950 me srinë e motorit Tipo 125 F1,  duke mbetur ekipi më i vjetër dhe më i suksesshëm në Formula 1.

Pesë pilotët që kanë shkëlqyer me Ferrarin në Formula 1 janë Michael Schumacher me 72 fitore, Niki Lauda me 15 fitore, Sebastian Vettel me 14 fitore, Felipe Massa dhe  Fernando Alonso  me nga  11 fitore.

You don't have permission to register