Fanella e Maradonës ‘Hand of God’ në ankand €5.2 milionë

Maradona veshi fanellën me numrin 10 në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986 kundër Anglisë në Meksikë, duke e çuar Argjentinën përpara duke e goditur topin në rrjetë në fillim të pjesës së dytë, një gol që u bë i njohur si “Dora e Zotit”.

Vetëm katër minuta më vonë ai dribloi nga pjesa e tij për të shënuar një sekondë të shkëlqyer që rregullisht kryeson sondazhet si goli më i madh në historinë e Kupës së Botës.

Mesfushori i Anglisë, Steve Hodge, mori fanellën e Maradonës pas ndeshjes dhe së fundmi njoftoi se do ta nxirrte në ankand pas 19 vitesh ekspozuar në Muzeun Kombëtar të Futbollit të Anglisë.

Një ofertë prej 4 milionë funtesh (5.2 milionë dollarë) tashmë është marrë në ankandin online, i cili filloi të mërkurën dhe do të zgjasë deri më 4 maj.

Megjithatë, shitja u ndërlikua nga pretendimet e familjes së Maradonës se këmisha e gabuar po del në ankand.

Por Brahm Wachter, Shefi i Sotheby’s për Streetwear dhe Modern Collectibles, tha se origjinaliteti i këmishës është verifikuar duke përdorur përputhjen e fotografive.