Erdogan nuk kursehet për Mitsotakis: Nuk ekziston ai njeri për mua

Presidenti turk Erdogan ka thënë se nuk e njeh më liderin e Greqisë fqinje dhe se do të refuzojë takimin me të në një samit të planifikuar.

Erdogan akuzon kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis se kërkon të bllokojë shitjen e avionëve luftarakë F-16 të prodhimit amerikan në Turqi gjatë vizitës në SHBA.

“Nuk ka më njeri që quhet Mitsotakis në librin tim,” iu tha Erdogan gazetarëve pas një takimi të kabinetit.

Nga ana greke u tha se nuk do të përfshihen në këtë konfrontim deklaratash.

Mosmarrëveshja vjen mes kërcënimeve të Turqisë për të bllokuar një zgjerim të propozuar të NATO-s. Ankaraja ka akuzuar Finlandën dhe Suedinë se strehojnë anëtarë të milicive kurde që sipas saj përbëjnë rrezik për Turqinë.

Erdogan akuzoi gjithashtu Greqinë, një aleat i NATO-s, se strehon “terroristë” dhe tha se lejimi i ripranimit të Athinës në bllokun e sigurisë në vitin 1980 ishte një gabim.

Tensionet janë rritur mes fqinjëve mesdhetarë pasi Mitsotakis kërkoi nga një sesion i përbashkët i Kongresit të SHBA që të mos heqë ndalimin e anëtarësimit të Turqisë në një program blerjeje për avionin luftarak të gjeneratës së ardhshme F-35 javën e kaluar.

Administrata Biden thuhet se ka marrë në konsideratë heqjen e ndalimit, të vendosur pasi Ankaraja bleu një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 nga Rusia në vitin 2019.

Erdogan tha se kjo përbënte lobim ndaj zyrtarëve amerikanë kundër Turqisë dhe shkelte një marrëveshje “për të mos përfshirë vendet e treta” në mosmarrëveshjet midis Ankarasë dhe Athinës.

Ndërsa Greqia dhe Turqia janë nominalisht aleatë të NATO-s, të dy kanë një marrëdhënie të tensionuar që ka kërcënuar rregullisht të shpërthejë në konflikt të hapur.

Ata kanë qenë në mosmarrëveshje për statusin e Qipros që nga konflikti i vitit 1974 që ndau ishullin në dysh dhe në vitin 2020 Ankaraja vendosi anije luftarake për të eksploruar rezervat e gazit në ujërat e njohura ndërkombëtarisht si greke.

*Tibo News