AlbanianEnglish

Elon Musk zgjedh “luftë” publike me Apple

Pronari i Twitter-it, Elon Musk, akuzoi Apple se ka kërcënuar bllokimin e Twitter nga App Store pa dhënë asnjë arsye.

Personi më i pasur në botë gjithashtu shkroi në Twitter:

“Apple ka ndaluar kryesisht reklamat në Twitter. A e urrejnë fjalën e lirë në Amerikë?”

Një veprim i tillë nuk do të ishte i pazakont, pasi Apple ka zbatuar rregullisht rregullat e saj që çuan në heqjen e aplikacioneve me prirje konservatore si Gab dhe Parler nga dyqani i saj i aplikacioneve.
Apple megjithatë nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.

Sipas firmës së matjes së reklamave Pathmatics  Apple ka ulur ndjeshëm reklamat e saj javore në Twitter që kur Musk nënshkroi marrëveshjen për platformën e mediave sociale.
Lista e kompanive që kanë ndërprerë reklamat në Twitter, i cili mbështetet në shitjet e tyre për rreth 90 për qind të të ardhurave të tij, duket se është gjithnjë e një rritje.

Musk, një absolutist i vetë-përshkruar i fjalës së lirë, tha në fillim të këtij muaji se Twitter kishte parë një rënie “masive” të të ardhurave dhe fajësoi grupet aktiviste për presion ndaj reklamuesve.

 

You don't have permission to register