AlbanianEnglish

“Eksportet e grurit mund të rifillojnë brenda ditësh”

Ukraina ka thënë se anijet e para me grurë mund të largohen nga portet e saj të Detit të Zi “brenda ditësh” sipas një marrëveshje historike të ndërmjetësuar nga OKB-ja e nënshkruar të premten.

“Nëse palët garantojnë sigurinë, marrëveshja do të funksionojë. Nëse nuk e bëjnë, nuk do të funksionojë,” tha Ministri i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.

Rusia hodhi raketa në portin kryesor të Ukrainës të Odesës të shtunën, duke rritur frikën se marrëveshja mund të prishej.

Pushtimi i Moskës në shkurt i ka dhënë fund eksporteve të grurit të Ukrainës.

Rreth 20 milionë tonë drithë janë bllokuar në porte, në pamundësi për t’u larguar për shkak të forcave detare ruse që kontrollojnë pjesën më të madhe të Detit të Zi.

Luftimet e ashpra kanë dëmtuar gjithashtu të korrat dhe kanë lënë portet të bllokuara dhe të minuara.

Kjo ka çuar në mungesa ushqimore dhe rritje të çmimeve në të gjithë Afrikën, e cila zakonisht varet nga Ukraina dhe Rusia për grurin.

Në një zhvillim tjetër, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Moska do t’i ndihmonte ukrainasit “të heqin qafe regjimin që është absolutisht antipopullor”, pavarësisht premtimeve të mëparshme se Moska nuk po kërkonte të rrëzonte qeverinë e Ukrainës.

Dhe gjiganti rus Gazprom tha se do të shkurtojë furnizimin e tij me gaz përmes gazsjellësit Nord Stream 1 në Gjermani në 20% të kapacitetit nga e mërkura, duke përmendur një riparim të turbinës si arsye.

Duke folur në kryeqytetin ukrainas Kiev, Kubrakov tha se anijet tregtare do të organizohen në kolona të shoqëruara nga anijet ukrainase “brenda disa ditësh”.

Ukraina dhe Rusia nënshkruan veçmas marrëveshjen për eksportet e grurit në Stamboll me Turqinë dhe OKB-në si bashkëgarantues.

Marrëveshja, e cila u desh dy muaj për t’u arritur, do të zgjasë për 120 ditë, me një qendër koordinimi dhe monitorimi që do të krijohet në Stamboll, me staf nga zyrtarë të OKB-së, turq, rusë dhe ukrainas. Mund të rinovohet nëse të dyja palët bien dakord.

Kubrakov tha se Ukraina shpresonte që qendra të ngrihej këtë javë.

Rusia nuk ka komentuar mbi zhvillimet e fundit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi Rusinë për “barbarizëm” pas sulmit në Odesa, duke thënë se kjo tregonte se Moskës nuk mund t’i besohej që do t’i përmbahej marrëveshjes.

Teksti i marrëveshjes thotë se palët kanë marrë përsipër të mos sulmojnë anijet tregtare dhe civile dhe objektet portuale të angazhuara në transportin e grurit.

Rusia thotë se raketat e saj shkatërruan një anije ushtarake ukrainase dhe një numër të raketave anti-anije Harpoon të furnizuara nga SHBA. Ukraina pranoi se një anije ishte goditur, pa dhënë detaje.

You don't have permission to register