Eksperti i lëkurës deshifron ‘shpërthimet’ e lëkurës suaj

“Shpërthimet e akneve janë një problem”, shkruan Dr. Kiran Sethi, mjeke e estetikës, lëkurës dhe mirëqenies, në Instagram. Dhe ne nuk mund të pajtoheshim më shumë me këtë deklaratë pasi e dimë se si ndihet të kesh një ‘goditje të bezdisshme’ në lëkurën e përsosur.

Por a jeni përpjekur ndonjëherë të kuptoni pse mund të keni puçrra në fytyrë dhe cilët mund të jenë shkaktarët e mundshëm?

Sipas Dr. Sethi, “Ka më shumë shpërthime sesa duket në sy, dhe vendi ku ato shfaqen në fytyrën tuaj mund të jetë çelësi për t’i ndaluar ato përgjithmonë.”

Si i tillë, eksperti i lëkurës ndau një hartë të thjeshtë të fytyrës për të deshifruar atë që po ju tregojnë shpërthimet tuaja.

Aknet e ballit dhe hundës mund të jenë për shkak të:

 • Stresit
 • Mostretjes
 • Gjumi i çrregullt
 • Dieta e varfër
 • Zbokthi ose kimikatet në produktet e kujdesit të flokëve
 • Prekja me duar të papastra

Aknet në zonën e vetullave janë zakonisht për shkak të:

 • Qimeve nën lëkurë
 • Dieta
 • Dehidratimi
 • Probleme me fshikëzën e tëmthit

Gjërat e mëposhtme mund të shkaktojnë puçrra në faqe:

 • Jastëku i pisët
 • Furçat e papastra të grimit
 • Celulari

Aknet e vijës së flokëve janë për shkak të:

 • Pomadës në produktet e kujdesit të flokëve

Te veshët shkaktohen nga:

 • Stresi
 • Bakteret
 • Çekuilibri hormonal
 • Reaksion alergjik ndaj kozmetikës dhe produkteve të kujdesit të flokëve

Aknet e nofullës dhe mjekrës janë për shkak të:

 • Çekuilibrit hormonal
 • Dietës

Dr. Rashmi Shetty thotë se zakonisht, tre faktorët kryesorë që shkaktojnë ose përkeqësojnë aknet përfshijnë: ushqimet inflamatore si qumështi dhe sheqeri; higjiena; mbi-trajtimin (përdorimi i shumë produkteve ose produkteve agresive) dhe vetë-trajtimin (të bëhesh mjek i vetes që mund të çojë në përdorimin e produkteve të gabuara për lëkurën).

Po ashtu, disa shenja të kuqe në një lëkurë me prirje akneike përfshijnë dehidratimin, mungesën e kremit kundër diellit dhe përdorimin e shumë substancave aktive (agresive) në të njëjtën kohë.