E ve, biznesmene dhe spiune: Si arriti agjentja ruse deri te NATO?

Një dizajnere e bukur bizhuterish që jetoi në Evropë për 10 vjet ishte në fakt një spiune ruse që depërtoi në NATO duke magjepsur dhe joshur komandantët.

Ajo njihej si Maria Adela Kuhfeldt Rivera, por emri i saj i vërtetë ishte Olga Kolobova, dhe ajo ishte një spiune që punonte në emër të shërbimit të inteligjencës së jashtme të Rusisë GRU, sipas sajtit investigativ Bellingcat, i cili përdori softuer për përputhjen e fotografive për ta zbuluar.

Rivera u vendos në Romë, Maltë dhe Paris përpara se të bënte Napolin, Itali, bazën e saj. Ajo zotëronte një butik bizhuterish dhe foli në skenën ndërkombëtare të festave të qytetit, duke përfshirë mbrëmje dhe ballo ku merrnin pjesë oficerë të NATO-s, raportoi gazeta.

Ajo fliste rrjedhshëm anglisht dhe italisht dhe një oficer i paidentifikuar i tha Bellingcat se të dy kishin një romancë të shkurtër. Një oficer i marinës amerikane tha se ai kishte një “tërheqje të vogël” me të.

Ajo u tha miqve evropianë se ishte braktisur në Rusi nga nëna e saj peruane dhe ishte rritur nga një familje abuzive.

Në vitin 2012, Maria Adela, e cila në fakt ishte vajza e një koloneli në ushtrinë ruse, u martua me një burrë gjoja italian.

Por në të vërtetë ai ishte ekuadorian dhe rus, dhe vdiq në mënyrë misterioze në moshën 30-vjeçare për shkak të “pneumonisë së dyfishtë dhe lupusit sistemik”.

Pas vdekjes së tij, ajo u vendos në Napoli dhe filloi të miqësohej me diplomatët e NATO-s.

Marcelle D’Argy Smith, ish-redaktore e revistës Cosmopolitan, ishte një nga miket e saja.

“Ajo ishte shumë e bukur, shumë e vlerësuar. Ajo kishte shumë miq meshkuj, por ata kurrë nuk dukeshin të denjë. Ajo ishte aq tërheqëse dhe burrat rreth saj dukeshin të zakonshëm, kurrë nuk e kuptova pse,” ka thënë Smith.

Kolonelja Sheila Bryant, atëherë inspektore e përgjithshme e Forcave Detare të SHBA-së në Evropë dhe Afrikë, ishte e dyshimtë për historinë e Maria Adela, tha Bellingcat.

Ajo u tha kolegëve që të “kufizojnë aksesin” në informacione shumë konfidenciale ushtarake rreth saj.

Befas, në vitin 2018, Maria Adela u nis për në Moskë dhe miqtë e saj në Evropë nuk e kanë parë që atëherë. Bellingcat mendon se shërbimet e jashtme të inteligjencës e kanë tërhequr për të mos u zbuluar.

Momentalisht dyshohet se agjentja ishte vënë në detyrë nga shërbimet sekrete ruse GRU për të marrë informacione të rëndësishme rreth operacioneve ushtarake të NATO-s në Kosovë dhe në Afrikë.

 

*Përkthyer dhe përshtatur nga TiboNews